Psaní básní pomáhá duševnímu zdraví

22.4.2009 00:00
Psychologie

Psaní básní nebo písní, ať už dobrých či špatných, může přispět k duševnímu a fyzickému zdraví člověka, domnívají se američtí vědci. Tato činnost prý pomáhá mozku regulovat emoce a snižuje pocity úzkosti, strachu a smutku. Napsal o tom britský list The Daily Telegraph.

"Vypsání se" z pocitů podle vědců působí na člověka očistně, protože potlačuje aktivitu v části mozku spojované s emocionálními zmatky a zvyšuje činnost v oblasti související se sebekontrolou.

Kvalita vytvořených veršů přitom nemá na autora žádný účinek. Vědci dokonce tvrdí, že čím míň je vytvořené dílo pronikavé a výmluvné, tím lépe. Nyní na základě svých zjištění chtějí vytvořit terapie, které by se mohly využívat při zmírňování sociálních strachů a fobií.

Podle neurologa Matthewa Liebermana z Kalifornské univerzity přináší vyjádření člověka ve slovech "jistý druh bezděčné emocionální regulace". Svá zjištění shrnul v přednášce s názvem Vložit city do slov. "Zdá se, že to působí na naše úzkosti. A asi to hraje roli ve skutečnosti, proč si mnoho lidí píše deníky či skládá mizerné písňové texty."

Terapeutickou moc psaní poezie Lieberman prokázal monitorováním mozkové aktivity 30 dobrovolníků, když popisovali znepokojující obrázky. Při dalším testu se měli lidé "vypsat" ze svého strachu z pavouků v rámci příslušné terapie. A ukázalo se, že psaní o jejich fobii zvýšilo účinek terapie v porovnání s těmi, co nepsali nic.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nic moc. A to si tady dovoluješ rýt do ostatních.
uááá  |  5.6.2010 22:56

Co to je básníku? Tomu ty říkáš poezie? Kam se hrabeš?
souholas  |  6.6.2010 09:13

Bonbbonie Bayernu Bonbbonie Bayernu, Bombardie bismarka Lobotomie Lombardie,...
Generál klíčových děr  |  6.9.2018 11:37

Dotaz: kde je anatomicky umístěno básnické střevo? Odpověď: Soudě...
!  |  6.9.2018 12:06

Že vám není hanba,kritizivat to umíte, ale něco napsat nikoliv!
Že  |  6.9.2018 12:53

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *