První český portálu o umírání

6.5.2005 00:00
Psychologie

Umírání a důstojný odchod ze života jsou tématem v Česku zcela ojedinělého portálu www.umirani.cz. Pomoc, radu a útěchu zde najdou lidé, kteří vědí, že brzy zemřou, nebo pečují o umírajícího člena své rodiny, stejně jako lékaři, zdravotní sestry či sociální pracovníci, kteří umírajícím a jejich rodinám pomáhají.

"Naším cílem je, aby se lidé dozvěděli a odvážili se hovořit o tom, že člověk umírá, že to není jednoduché a že se dá pomoci, aby umíral tak, aby nebyl nešťastný, netrpěl bolestí a nebyl sám," řekla ČTK šéfredaktorka portálu Jindřiška Prokopová.

Připomněla debaty, zda právě toto slovo má být v adrese webových stránek. "My si myslíme, že má. Nejde obcházet situaci, která každého z nás potká," řekla při dnešním slavnostním představení portálu šéfredaktorka a nabídla hostům cukrářské rakvičky, věnečky a čokoládový dort v podobě katafalku. "Smrt patří k životu a patří k němu i rakvičky," poznamenala.

Na portálu je také místo pro diskusi o tom, jaké je umírání v Česku. Podle průzkumu o nevyléčitelně nemocných a umírajících z let 2003 až 2004 umírají tři čtvrtiny lidí v nemocnici nebo léčebně, 80 procent si přitom přeje umírat doma mezi svými blízkými. Velká část jich trpí zbytečně bolestí, podání účinných opiátů brání předsudky. Na komunikaci s umírajícím a jeho rodinou se necítí být připraveno 90 procent mladých lékařů.

Webové stránky jsou projektem domácího hospice Cesta domů, finančně je podpořila Evropská unie z programu Phare. Podle tvůrce portálu Vojtěcha Kozlíka trvala příprava půl roku, portál má široký záběr, od pečujících odborníků po pozůstalé.

"Snažili jsme se nebýt příliš odborní a vyjít uživatelům vstříc. Jsme si vědomi, že jsou většinou starší, aby se na stránkách vyznali," řekl. V orientaci pomůže také mapa stránek.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Chtěl bych touto cestou poděkovat za tuto skutečně unikátní...
Franta  |  13.5.2005 20:28

Kéž by mne Pán nadlouho pozůstalým zachovati ráčil :-) Je to těžká...
Jaroslav  |  14.5.2005 04:44

Podobný zážitek jako Míša mám i já ze svým taťkou. Milovala jsem ho...
Martina H.  |  25.7.2005 09:13

Díky za tohle téma. Je moc těžké o tomhle uvažovat, ale...
Jindřich  |  15.9.2009 15:49

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *