Proč je mnoha lidem o víkendu na zvracení

22.7.2005 00:00
Psychologie

Holandský psycholog Ad Vingerhoets se léta trápil stížnostmi mladých lidí, kteří pravidelně každý víkend trpí nevolnostmi. Po letech výzkumu konečně odhalil tajemství zvláštní choroby, která sužuje více než tři procenta populace. Proč tedy značnou část populace trápí hlavně přes víkend nepříjemné pocity v oblasti žaludku? Profesor Vingerhoets tvrdí, že dochází k oslabení imunitního systému po vyčerpávajícím týdnu. Jelikož obranyschopnost těla se musí během pracovního týdne snažit na maximum, v pátek odpoledne téměř vypíná.

Studii se podrobilo jedenáct set mužů a osm set žen z Nizozemí. Z celého počtu dobrovolníků trpělo opakovanými nevolnostmi na začátku prázdnin sto čtrnáct osob. Výsledky byly překvapující. Téměř čtyři procenta mužů a tři procenta žen každý víkend trápí pocity na zvracení. Většina z postižených byla ve věku dvaceti šesti let. Každý z nich pak popisoval své potíže jako nevolnost a průjmy.

Příčinou popisovaných stavů však rozhodně není víkendový stres, jak se původně předpokládalo. ?Ti lidé jsou v práci značně zatěžováni a navíc jsou sami ctižádostiví a jejich výkony musí být perfektní. Proč se dostavují těžké stavy v období kolem dvacátého šestého roku? Protože mladí lidé si tehdy pořizují první dítě, vdávají se nebo žení, získávají první práci. A stresu je nejvíce, cítí se povinni fungovat na maximum. Časem stres polevuje, nebo se mění životní styl a mizí i nevolnosti v první etapě volna,? vysvětluje příčinu podivné choroby profesor Vingerhoets.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ano spoustě mladým je špatně věnují se bouřlivé nevázané zábavě v...
vilma  |  30.10.2011 17:14

Ano, přesně to se mi děje. Jen to začínám zvládat. Dva roky jsem o...
Helena  |  30.10.2011 19:14

Já zvracím pravidelně každý víkend už tři měsíce, vždy jen po...
Michaela  |  11.11.2011 10:16

Mně je špatně v pátek, protože dělám nákup na víkend pro celou...
Halina  |  11.11.2011 10:23

Mně je na zvracení trvale, a to z naší politické a ekonomické...
Petr  |  11.11.2011 11:49

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *