Přibývá lidí, kteří trpí koktavostí

21.10.2005 00:00
Psychologie

V České republice podle lékařů v poslední době výrazně přibývá lidí, které trápí koktavost. Zatímco v současnosti trpí touto vážnou poruchou komunikace na základě údajů statistik zhruba 155.000 dětí a dospělých, ještě před 15 lety to bylo asi o 50.000 méně.

"Hlavním důvodem takového nárůstu je dnešní uspěchaná doba a projevuje se také všudypřítomný stres," řekla ČTK Ilona Kejklíčková z brněnské kliniky Logo, která se na problematiku specializuje.

Koktavost postihuje zejména lidi s nezcela dobře vyvinutým nerovovým systém. "Právě takových dětí se rodí stále více," upřesnila lékařka. Onemocnění však často propuká i u nadprůměrných a hyperaktivních dětí, které v rodinách nemají dostatek prostoru pro to, aby se mohly vyjádřit a prosadit.

Vada je ale podle Kejklíčkové poměrně dobře léčitelná. Úspěchu dosahují lékaři zhruba v polovině případů. Právě léčebné metody se totiž v posledních letech změnily. "Dříve rodiče postižených dětí často slýchaly, že se vada sama spraví, dnes víme, že tomu tak není," vysvětlila. Na léčebném procesu se spolu s logopedy podílí i neurologové a psychologové.

Vada totiž nepostihuje jen řeč, ale celou psychiku člověka. Pro koktající je jakákoliv komunikace velmi stresující, mnohdy se nejsou schopni ani představit. Mnohé postižené děti mají podle lékařů problémy se zařazením do kolektivu, jsou zdrojem posměchu a mnohdy i šikany. Dospělí hledají hůře uplatnění na trhu práce. "Jsou známé i případy, kdy pocity méněcennosti přerostly až k pokusům o sebevraždu," popsala lékařka.

Na problémy lidí trpcí koktavostí má upozornit i mezinárodní konference, kterou v pátek uspořádá na krajském úřadě v Brně klinika a občanské sdružení Logo. Akce pro postižené osoby, rodinné příslušníky, odborníky i širokou veřejnost se koná u příležitosti Mezinárodního dne porozumění koktavosti, který připadá na 22. říjen.

Tereza Fojtová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Podstata koktavosti je velmi jednoduchá. Pochopitelně když spojíte...
Drozda  |  12.12.2005 21:11

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *