Předvídají sny budoucnost?

Předvídají sny budoucnost?

26.8.2015 00:01  |  Psychologie

Máme věřit snům předvídajícím budoucnost? Otázka stará jako lidstvo samo si zasluhuje vědecký přístup. "Na 70 procent lidí tvrdí, že ve snu viděli události, které se pak také skutečně staly," říká neuroložka Isabelle Arnulfová. Nelze tedy říci, že vždy šlo o pouhou shodu okolností. ... celý článek

Komentářů: 22 | Poslední komentář: 28.8.2015 18:25

Komentáře

reagovat 26.8.2015 13:06 - Jack

Vědci a experti, potažmo celá "materialistická věda" jsou v tomto úplně vedle. Spadá to totiž do duchovní oblasti, kterou věda systematicky potlačuje a ničí. Tento jev - vizi budoucnosti - nelze brát statisticky z noci na den. Je jen málo dostatečně duchovně otevřených lidí, u kterých to funguje. Já sám jsem několikrát měl vizi, která se do puntíku vyplnila. Jenže přijde to nečekaně (jako živý sen)a vůbec to není směřováno k určitému datu, je to prostě vize z budoucnosti, která není opatřena jako fotografie datem uskutečnění. Může jít o okamžitou záležitost (např. před odletem letadla, které poté havaruje) nebo o dlouhodobou vizi v řádu měsíců, let, ale i desítek let dopředu. Věda o tom neví nic a svými hloupými metodami jen mystifikuje lidi. Neví nic o Bohu, přestože reálně existuje, podmiňuje existenci vesmíru a dokonce i přesto, že má i jim přístupné materialistické vyjádření - je energií, prostupující veškerý prostor i hmotu vesmíru a je i vesmírným vědomím. Pro blbce je ale snadnější vetovat každou otázku spojenou s existencí Boha, jako v době temna.

reagovat 26.8.2015 16:51 - D

Vědci a experti, potažmo...

Víš, ono je to celé o chemických reakcích v mozku. Jednoduše pod vlivem nějakého komplexu vnějších i vnitřních faktorů je aktivován nějaký řetězec reakcí v organických makromolekulách mozkových neuronů, který vyvolá pocit prožívání stejné události, která již byla prožívaná v minulosti kupříkladu v nějakém nočním snu nebo denním snění, respektive o které si aspoň dotyčný jedinec myslí, že ji v minulosti prožíval. Francouzi tomuto psychickému jevu říkají déjà vu. Vidět v podobných věcech projev nějakého nadpřirozena by ovšem bylo mimořádně naivní, nicméně u mnohých lidí je evidentně přání otcem myšlenky.

reagovat 26.8.2015 17:02 - Mám

snář,ale moc na to nevěřím.

reagovat 26.8.2015 17:48 - Michal

Moje sny moji budoucnost rozhodne predvidaly. Kdyz jsem byl panic, casto se mne zdalo, ze se s holkou svlikame a ze bude sex. Vzdycky jsem se probudil (strikaje) jeste nez k tomu sexu doslo, ale bylo jasny, ze k nemu dojde. No a ted jsem sexualne aktivni, coz moje sny spravne predvidaly.

reagovat 26.8.2015 18:14 - Shogun

Víš, ono je to celé o...

Opravdu to není tak jednoduchý, jak si to představuješ. Měl jsem třeba sen o nějakým člověku, tak jsem mu to pro pobavaní povyprávěl, a on na mě začal zírat s otevřenou pusou. Dokonce mě podezíral, že jsem si ty informace od někoho zjistil a hraju na něj habaďůru. Tomu říkáš deja vu?

Není to tak primitivní, že něco zažíváš, a pak dostaneš dojem, že se ti to zdálo. Spíš to vypadá tak, že se ti něco zdá, ty si to zapamatuješ nebo dokonce zapíšeš (protože to byl živej a divnej sen), a pak se to stane. Neříkám, že přesně do detailu, ale určitý hodně divný a charakteristický prvky to má společný. Čili dokážeš rozlišit, co bylo v tom snu jinak než potom v realitě.

Ty kecy o bohu a "energii" s tím samozřejmě nemaj nic společnýho, to si dotyčný jen přihřívá svou náboženskou polívčičku... ale na snech prostě je něco divnýho, co mě nutí věřit, že je to jakejsi chaotickej odraz "vyšší reality", kterej občas dostane zřetelný a smysluplný vzorce.

reagovat 26.8.2015 23:30 - D

Opravdu to není tak...

: Měl jsem třeba sen o nějakým člověku, tak jsem mu to pro pobavaní povyprávěl, a on na mě začal zírat s otevřenou pusou. Dokonce mě podezíral, že jsem si ty informace od někoho zjistil a hraju na něj habaďůru.

Možností je zde více.

Možná jsi o něm - bez jeho vědomí - získal nějaké informace před tím snem, a nějakým surrealistickým způsobem se ti ty informace zakomponovaly do toho snu.

Eventuálně tvůj mozek tomu člověku podvědomě - ať již na základě nějakých svých vrozených disposic, nebo získaných zkušeností - přisoudil nějaké vlastnosti, o kterých tě nikdo neinformoval, které nicméně ten člověk měl, a tyto jeho vlastnosti se opět v nějaké formě projevily v tom snu.

A možné je nakonec i to, že nějaké podobnosti mezi vlastnostmi či životními událostmi toho člověka ve tvém snu a v realitě byly čistě náhodné, nebo že je ten člověk z nějakého důvodu dokonce jen předstíral.

Sečteno a podtrženo, necítím se vytržen. Lidé často chtějí věřit v jakoukoli formu nadpřirozena, a rozmanité nahodilé, nebo i relativně dobře přirozeně vysvětlitelné, koincidence rádi přidávají k lepšímu jako rádoby doklad existence takovéhoto nadpřirozena.

reagovat 26.8.2015 23:57 - H.

Mně sny nepředpověděly budoucnost, ale pomohly mi zbavit se "kamenů" vláčených z minulosti.
Trpěla jsem sociální fobií, řešila jsem to s psychologem, až jsme došli ke snům. Potom už šla léčba rychle, i když byla bolestivá.
Od té doby své sny "poslouchám".

reagovat 27.8.2015 01:26 - V noci na včerejšek

se mi zdál sen z francouzské historie. Jednalo se o šťastnou a prosperující komunitu venkovských řemeslníků někdy ze sklonku 18. století. Jakýsi radikální revoluční aristokrat se ovšem dozvěděl, co ta komunita vyrábí, a okamžitě se rozhodl ty vesničany tvrdě ztrestat, a jejich dílny srovnat se zemí. Když se svými ranaři dorazil do vesnice, její obyvatelé se právě veselili při nějakém posvícení. Těsně před akcí měl ten mstitel vážný, nesmlovavý výraz v tváři.

reagovat 27.8.2015 03:00 - Shogun

: Měl jsem třeba sen o...

Jediná z těch možností, co jsi jmenoval, je náhoda. Mně se totiž o tom člověku v náznacích zdála taková nahodilá historka (ač pro něj důležitá), a ta se ukázala jako podivně pravdivá a čerstvá.

Nemám nejmenší potřebu měnit ti náhled na svět, ale myslím, že máš k tomu nadpřirozenu zbytečně uzavřenej vztah. Nebo snad neuznáváš možnost, že některý zákonitosti věda neobjevila nebo ani nemá kapacitu zkoumat, protože jsou příliš složitý, závislý na mnoha proměnných nebo dokonce inherentně subjektivní?

Smysluplnost snů jako vnějších signálů mi zapadá do mýho nejasnýho obrazu o říši těchto tajemných fenoménů. Kdybych to tak neměl, snad bych pořád eště zkoušel věřit, že to žádnej vyšší smysl nedává. Ale spíš bych to ani nemusel řešit, protože by se mi takový věci ani neděly.

reagovat 27.8.2015 03:14 - Standa

No,tak to doufám,že tedy ne...Spíš poukazují na nějaké obavy,jako že když se mi zdá že močím a pak se snažím aby se mi nezdálo,že močím a zdá se mi o mořské panně a jak tak plave tak se kouknu na dno a tam je mořská okurka hnědého tvaru a pak se probudím....Co jako to bude ve skutečnosti v budoucnosti znamenat?

reagovat 27.8.2015 03:21 - Standa

Mo snů se mi nezdá,asi to nejde kombinovat se svítícím monitorem,který prý vyplavuje opačné hormony než spánkové a kýžený spánek se nedostavuje.Protože se mi stalo,že sny se mi do jisté míry vyplnili nebo naopak něco zpracovávali za prožitek z minulosti.To,že se mi stalo něco na co mě upozornil sen je podle mě dost podivně vysvětlitelné nějakou vědou.

reagovat 27.8.2015 11:26 - D

Jediná z těch možností,...

: Smysluplnost snů jako vnějších signálů mi zapadá do mýho nejasnýho obrazu o říši těchto tajemných fenoménů. Kdybych to tak neměl, snad bych pořád eště zkoušel věřit, že to žádnej vyšší smysl nedává. Ale spíš bych to ani nemusel řešit, protože by se mi takový věci ani neděly.

Zásadní problém je, že lidé chtějí věřit v tajemno a nadpřirozeno, jelikož jim taková víra skýtá i naději na nějakou formu věčnosti. A chceme-li v nějakou věc věřit, často hledáme indicie, že daná věc existuje, nebo jiné věci, které objektivně žádnými podobnými indiciemi nejsou, sebeklamně interpretujeme jako indicie existence dané věci.

Z hlediska kritického rozumu je ovšem takový postup chybný, předpojatý.

Místo abychom zúčastněně a roztouženě hledali důkazy či indicie toho, ŽE nějaká věc V, po jejíž existenci toužíme, skutečně existuje, měli bychom správně nezúčastněně shromažďovat a analysovat VŠECHNA relevantní fakta, která nám jsou schopna pomoci co nejobjektivněji posoudit a odhadnout, ZDA takováto věc V existuje.

reagovat 27.8.2015 11:56 - Standa

: Smysluplnost snů jako...

Nesmysl,sny vypovídají hodně a vědecké nejsou.Pokud nepovažuješ psychologii za vědu.

reagovat 27.8.2015 13:12 - Standa

Mít sny není tak lehké,chce to hotové přípravy,ale pak se dostaví,ale většinu snů si prá člověk nepamatuje,jen ty co se zdají nějak na konci,nebo se z nich člověk vylekaný probudí,takže spoustu jiných snů si nepamatujeme a ty jsou stejně důležité.

reagovat 27.8.2015 13:59 - D

Nesmysl,sny vypovídají...

: vědecké nejsou

Tady se někdo vůbec neumí vyjadřovat. Lidé by ale měli umět co nejpřesněji vyjádřit, co míní, a na ty, kteří toho nejsou schopni, by mělo být hleděno nepříznivě.

Současná společnost však podporuje a odměňuje lenost v myšlení a lenost ve vyjadřování.

reagovat 27.8.2015 14:06 - Stan.

: vědecké nejsou

Tady se...

Ať hledám jak hledám, tak nevím mám-li na tebe D. hledět jako na toho, kdo není schopen se vyjádřit a hledět na tebe nepříznivě, nebo je tvé vyjádření jen v těch dvou slovech, pak ale další tvůj komentář, promiň, mi připadá jako tvoje vlastní sebechvála. Ale jinak přeji zdraví, štěstí a , zřejmě tohle potřebuješ - více pochopení pro ostatní, podle tebe méně chápavé. Asi jsi hodně velký inteligent a nějaký průměr nebo ještě níž, je pro tebe jen póvl.

reagovat 27.8.2015 15:25 - D

Ať hledám jak hledám, tak...

Nemínil jsi třeba, že sny podle tebe nepodléhají takovým zákonitostem, které by bylo možné vědecky zkoumat?

Při vší skromnosti se domnívám, že říct něco takového by bylo něco zcela jiného než říct, že sny "nejsou vědecké".

Asi jsi neprošel rodínnou a školskou výchovou, ve které by byl na precisnost vyjadřování kladen velký důraz. Tak jako, obávám se, velká část příslušníků dnešních mladších generací. Nebo se mýlím?

reagovat 27.8.2015 17:41 - Šimon

Nemínil jsi třeba, že sny...

Nevím o žádných běžných skolách, kde by se vyučovala rétorika či nějak trénovalo vyjadřování. Většinou se všude učí pouze memorování a papouškování textů.

reagovat 27.8.2015 19:29 - D

Nevím o žádných...

Já jsem měl na gymnáziu minimálně jednoho rasa, který si při zkoušení u tabule velmi potrpěl na to, abychom se jako jeho studenti vyjadřovali precisně. Kdo z pohodlnosti či neschopnosti vyjádřil špatným způsobem to, co opravdu mínil, ten byl tvrdě kárán a nepříznivě ohodnocen.

reagovat 28.8.2015 01:11 - Tomu aristokratickému revolucionáři

z mého historického snu se asi nelíbilo, že ti venkovští řemeslníci vyráběli mučební kolíky, jež sloužily k tomu, aby je kati zatloukali mučedníkům do vnitřního zápěstí.

Rozhodl se proto utlouct k smrti nejen samotné řemeslníky, ale i celé jejich rodiny, včetně těhotných žen a nemluvňat.

reagovat 28.8.2015 18:25 - chi

Opravdu to není tak...

Jé, Shogune, ty jsi tady. Ještě jsi nám neporeferoval, kolik divé zvěře jsi dnes k jídlu ulovil, když jsi měl takové silácké kecy o lovu a žraní masa.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nemínil jsi třeba, že sny podle tebe nepodléhají takovým zákonitostem,...
D  |  27.8.2015 15:25

Nevím o žádných běžných skolách, kde by se vyučovala rétorika či...
Šimon  |  27.8.2015 17:41

Já jsem měl na gymnáziu minimálně jednoho rasa, který si při...
D  |  27.8.2015 19:29

z mého historického snu se asi nelíbilo, že ti venkovští řemeslníci...
Tomu aristokratickému revolucionáři  |  28.8.2015 01:11

Jé, Shogune, ty jsi tady. Ještě jsi nám neporeferoval, kolik divé...
chi  |  28.8.2015 18:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *