Povalováním na gauči trpí tělo i duch

24.4.2009 00:00
Psychologie

Odpočinek je nezbytnou součastí života


Mary shrábla výhru, protože dosáhla nejvyššího skóre ze všech hráčů, kteří v Komunitním centru města Beachwood v severovýchodní části státu Ohio sehráli onu partii bridže. ?Bylo to terno,? říká s úsměvem, když vzpomíná na výhru, která činila šest a půl dolaru v mincích. Kvůli tomu ale Mary bridž nehraje. ?Bystří to mozek,? říká.
A to možná ani neslyšela o výzkumech z poslední doby, které potvrzují, že to tak opravdu je. Bridž, stejně jako jakákoli jiná sociální nebo intelektuální aktivita, skutečně bystří mozek ? a pomáhá i tělu.
Neurolog Robert Friedland z Lékařské fakulty americké univerzity Case Western Reserve uvádí: ?Roste počet studií, které podporují domněnku, že aktivní mysl lidem umožňuje zachovat si zdravý mozek a zdravé tělo. Mozek je jako jakýkoli jiný tělesný orgán. Stárne, ale když ho používáme, je zdravější a funguje lépe.?
Mozek, který pracuje, můžeme přirovnat ke špičkovému sportovci, který díky pravidelnému tréninku podává stále lepší výkon. A každá činnost, při které mozek používáme, napomáhá tomu, aby fungoval ještě lépe. Doktor Friedland doporučuje:
?Učte se hrát na nějaký hudební nástroj, jděte na přednášku o Shakespearovi, studujte portugalštinu.? Mary a její přátelé by se tedy měli držet svých karet.

Badatelé sledovali po dobu sedmi let téměř dva tisíce osob ve věku pětašedesát let a více. U těch, kteří trávili volný čas činnostmi, při nichž je nutné aktivně používat mozek ? například četbou, nějakou hrou nebo jen povídáním s přáteli ? pokleslo riziko Alzheimerovy choroby o 38 %. Naopak čím více času lidé trávili v nečinnosti ? například polehávaním na gauči ? tím pomalejší byly jejich mozkové odezvy a tím oslabenější měli imunitní systém. (Columbia University, 2003)

Zdroj: Niven David - Tajemství pohody a zdraví, nakladatelství Portál

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Práce maséra Pro mě je práce maséra poslání. Myslím si, že pro...
 |  3.5.2009 08:32

Radši poctivě masíruj,místo dávání odkazů kam to jen jde.Dobrý...
Jirka  |  13.1.2010 22:44

jsi nám předvedl pouze masáž mozků.
Zatím  |  14.1.2010 07:21

Dobré zboží se chválí samo. Samochvála smrdí.
Daniel  |  14.1.2010 10:43

Asi jsem se na stará kolen. zbláznil. Již delší dobu mne přitahovaly...
Daniel  |  8.12.2011 02:13

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *