Počítačové hry pro léčbu fóbií

31.8.2005 00:00
Psychologie

Vědci z univerzity v kanadském Québeku vyvinuli počítačové hry, které lidem trpícím nejrůznějšími fobiemi pomáhají překonat jejich panické strachy.

"Virtuální realita je jedním z terapeutických prostředků kybernetické psychologie, o kterou se lékaři stále více zajímají," napsal kanadský časopis L'Actualité. V současnosti se podle týdeníku touto metodou zabývají desítky výzkumných center na celém světě.

Jedna z počítačových her je například určena pro pacienty s aerofobií, strachem z létání. Klient se posadí na sedadlo ze starého letadla Air Kanada. Na hlavu dostane trojdimenzionální brýle se dvěma kamerami a sluchátky. Zařízení je napojeno na simulátor letu. Stačí otočit hlavu a pacient vidí "z okénka" oblohu s oblaky a někdy i blesky. Díky vibrujícím reproduktorům pod chodidly a v sedačce cítí i "turbulence".

Další počítačové hry, v nichž vědci vytvořili prostředí vyvolávající fobie, léčí strach z výšek (akrofobii), uzavřených prostor (klaustrofobii) nebo pavouků (arachnofobii). "V těchto uzpůsobených hrách pacient nebojuje s nepřítelem, ale se svým vlastním strachem," uvádí L'Actualité.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

TO SICE ZNI HEZKY CI POTESUJICIM DOJMEM,ale nejlepsi by asi bylo byt uzavreny...
FODOR KAREL  |  5.9.2005 08:45

kdy by to fungovalo a pomohlo, tak by to bylo úžasné, začnu se po tom...
radost  |  7.11.2009 17:32

Prave s odstupem doby zjistuji,ze jedine ty pocitace-internet-Facebook kde si...
Karel Fodor  |  28.5.2011 23:12

Můj brácha šuká tvýho tatu do prdele.
Optout  |  28.5.2011 23:28

VIS- MUJ TATA UMIRA NA RAKOVINU-MYSLIS,ZE JE VTIPNE TA TVOJE VETA-ONA...
karel fodor  |  29.5.2011 22:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *