Plačte !

23.5.2001 00:00
Psychologie

Paradoxně také pláč, podobné jako smích, psychicky posiluje, obšťastňuje, uzdravuje a činí člověka silnějším, šťastnějším a zdravějším. Ti lidé, kteří si čas od času při vhodné příležitosti popláčou (častěji ženy), netrpí například žaludečními vředy, což je fakt, který nedávno prověřilo několik švýcarských farmaceutických firem.

Slzy obsahují baktericidní lyosym, jenž zabíjí bakterie. Židovské přísloví k tomu jakoby mimoděk dodává: "Co znamená mýdlo pro tělo, to představují slzy pro duši. "

Přemáhání potřeby pláče a potlačování slz může například vést nejenom k žaludečním vředům, ale i k zánětům tlustého střeva a poruchám srdeční činnosti. Slzy však rovněž obsahují leuzin-enkophalin, který zmírňuje bolesti a posiluje imunitu.

V roce 1994 zkoumaly pracovnice Vanderbiltovy univerzity, které důvody k pláči jsou mužům (v protikladu k ženám) nejméně přijatelné. Pánové považovali za nesnesitelné, když sami plakali z vděčnosti nebo v důsledku intimních problémů, ženám připadlo nepříjemné plakat v hněvu nebo v zuřivosti. Muži i ženy se shodli v tom, že pláčou v situacích, kdy se jim nedostává slov, nebo v těch okamžicích, v nichž nedokázali obstát. Jestliže nemůžeme mluvit, pak pláčeme, sdělovala shodné obé pohlaví.

V partnerských vztazích však slzy často brání uspokojivému vyřešení problémů. Muži totiž vnímají ženské slzy spíše jako nátlak a často na ně reagují agresivně. Někdy ale ženské i mužské slzy přece jen poslouží jako taktika k dosažení aktuálního cíle. Jako dlouhodobá nebo strategická zbraň při řešení krizí a problémů se však nikdy neosvědčily.

Obecně nám ovšem pláč dělá spíše dobře. Uvolňuje nahromaděný tlak a přivádí nás rychleji k duševní rovnováze. Ten, kdo pláče, nalézá rychleji úlevu v utrpení. Některé ženy pořádají společné doslova slavnosti pláče, které důkladně proplachují a čistí jejich duše. Slzy vedou spolehlivé k rychlejšímu překonání citových krizí, takže ten, kdo pláče, se snadněji vypořádá s hořem a tesknotou, ale i s hněvem.

Antropologové zjistili, že kultury, v nichž je pláč považován za normální a zdravý, se vyznačují větším emočním bohatstvím než ty, v nichž slzy představují projev slabostí nebo kde jsou dokonce tabuizovány.

Zdroj: Optimisté žijí déle - Heidelore Klugová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

v minulosti delali lidi ve jmenu dobrych idealu priserne veci, nema cenu si...
Flash  |  10.2.2010 20:08

Když jsem nešťastná tak vůbec nemám chuť na pláč, protože vím, že...
Lenka - lenkasaa.blog.cz  |  20.4.2010 17:19

A co dělat když člověk už nemůže plakat?Když už je emočně tak v...
aa  |  26.4.2010 13:09

tak to už zbývá jedině psychiatr.Dobrý psychiatr.Tedy ne každý.
no  |  26.4.2010 13:38

U toho jsem byla a stojí za ho..Kdyby někdo věděl o nákym dobrým...
aa  |  26.4.2010 13:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *