Paranoidní upíři

4.5.2009 00:00
Psychologie

Slovo paranoia v běžné řeči znamená ulpívavé přesvědčení, že někdo dotyčného člověka pronásleduje. Patrně je pro vás těžké představit si, co by mohlo být na bludech o pronásledování vábného.

Lákadlem pro paranoiky však není strach, jak by se na první pohled mohlo zdát, nýbrž to, co se skrývá až za strachem. Paranoiu totiž můžeme popsat i jako naprostou jednoduchost uvažování umožňující upírům vidět věci, jež jsou zraku druhých nepřístupné. Cílem paranoidních upírů je poznat velkou, definitivní pravdu a vymazat ze svého života dvojakost a nejednoznačnost.

Paranoidní upíři žijí podle jasně daných pravidel, z nichž neexistují výjimky. Rovněž očekávají, že se pravidly budou řídit i ostatní lidé, jinou možnost nepřipouštějí.

Neustále se mají na pozoru, pátrají po sebemenším příznaku odchylek od pravidel a pochopitelně je nalézají. Zkuste si je představit jako policisty v upířím světě. V jejich přítomnosti se můžete cítit bezpečně. Ovšem pouze do chvíle, než se i vy stanete podezřelým.

Upír Jamal vejde do kuchyně, utře si ruce do papírové utěrky. "Vyměnil jsem ti olej a všiml jsem si přitom, že máš téměř prázdnou nádrž."
Theresa pokrěí rameny. "A co má být?"
"V sobotu jsem ti natankoval plnou."
"To je přece normální, vždyť jsem s autem jezdila celý týden."
Jamal vyhodí zmačkanou papírovou utěrku. "Připadá mi to zvláštní. Nevzpomínám si, že bys za jediný týden projezdila plnou nádrž. Jakou máš spotřebu? Deset litrů na sto kilometrů? Znamená to, žes ujela přibližně sedm set kilometrů."
Theresa se nechápavě pousměje a opět pokrčí rameny. "Asi jsem najezdila víc, než jsem si myslela, měla jsem plno práce."
Jamal pohlédne Therese upřeně do očí: "Kde jsi byla?" zeptá se jí přísně.


Paranoidní upír nedokáže pochopit, že druzí lidé po něm takzvaně "jdou" kvůli jeho chování. To je pro něj neuchopitelné.

Paranoidní upíři dokážou pohlédnout pod povrch řady věcí, pronikají ke skrytým významům a skutečné realitě. Většinou bývají oděni v hávu moralisty, vizionáře, teoretika; kdyby totiž nebyli paranoidními upíry, přijali by věci kolem sebe takové, jaké jsou. Paranoia bohužel nerozlišuje mezi teoriemi o neviditelných fyzikálních silách a o záhadných bytostech snažících se převzít vládu nad světem. Tatáž motivace, která vedla k pronesení velkých náboženských pravd, může člověka dovést rovnou na hranici.

Máte-li co skrývat, počítejte s tím, že na to přijde právě paranoidní upír. Vaší jedinou ochranou je čirá, nepřikrašlovaná pravda. Sdělte mu ji pouze jednou, křížový výslech nepřipouštějte. To se snadno řekne, ale mnohem hůř udělá.

Zdroj: Albert J. Bernstein - Citoví upíři, nakladatelství Motto

Související články

Úzkostní upíři

3.4.2009 00:00

Narcističtí upíři

6.3.2009 00:00

Histriónští upíři

27.2.2009 00:00

Disociální upíři

2.2.2009 00:00

Citoví upíři

16.1.2009 00:00

Rozpoznání psychického upíra

18.2.2004 00:00

Energetické vysávání jednoho člověka druhým - Arivismus

23.3.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

V tom pripade je Theresa pekne nechapava a, lidi, nezlobte se na me, Jamalovi...
Berzeger  |  20.9.2009 21:23

V CR mozna ne, ale v US lehce:-)
JOHN  |  20.9.2009 21:59

viete ja si myslím že upíri vobedz nie su paranoidný ale su dobrý aj...
dragon-ka  |  29.1.2010 14:05

zato nemusís byt upir
dragon-ka  |  29.1.2010 14:08

Co na to říct, snad jen je paranoidní upír dobrý mechanik? Nepokazil se...
Velmik  |  29.1.2010 15:53

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *