Je osud spravedlivý ?

23.6.2000 00:00
Psychologie

Zlo je negativní, černá stránka naší duše a má být potrestáno. Dobro je pozitivní, světlá stránka naší duše a má být odměněno. A co když člověk páchá zlé skutky a není potrestán? A co když hodný člověk má špatný úděl ? A když spravedlivý trpí?

Těmito otázkami a dalšími o Bohu, karmě, minulých životech, osudu, vině a trestu přemýšleli a filosofovali dva přátelé. Rozloučili se se svými rodinami a manželkami a odjeli na rok do tibetského kláštera vysoko v horách, kde pod vedením mnichů studovali. Stále leželi ve starých knihách, studovali Bibli, Korán i Talmud (soubor komentářů k pravidlům židovské náboženské praxe). Tak se ponořili do studia, že přestali i chodit ven a přestali se zajímat o okolní svět za zdmi kláštera. Začal je kárat i sám opat kláštera za přílišné odtržení od života a citoval jim z knihy Lun-jü (Hovory):

S horoucím srdcem se zahloubáš do knih, až zapomeneš jíst, radost z učení ti dá zapomenout na tvé starosti a úzkosti, ani si nevšimneš, že se potichu blíží stáří.
Konfucius

Jednou do města přijela kočovná společnost a s ní i lepé děvy. Proslýchalo se, že za peníze Vám poskytnou veškerá možná přání, včetně milování. Přátelé o tom bouřlivě diskutovali, zda tam jít. Ten starší a vyzrálejší byl zásadně proti.

"Partnerský vztah je pro mne více než jen uspokojování pohlavního pudu . Je to pro mne i sdílení citů . Živočich se páří a rozmnožuje na základě sexuálního pudu a instinktů. Člověk se ale od zvířete liší tím, že by měl při tom sexuálním aktu prožívat také lásku a i bolest, která lásku někdy doprovází - a to s prostitutkou přece nemohu mít.

"Ten mladší argumentoval tím, že se s manželkou několik let marně pokouší o dítě, jejich sexuální život není moc vydařený a vinu přikládal manželce . "Ona ten sex moc neprožívá, třeba se milujeme špatně, musím to vyzkoušet i s jinou ženou a přijít na to, kde děláme chybu. Třeba se naučím, jak ji vzrušit a pak bychom mohli možná zplodit i dítě." Na jednom se shodli- totiž na tom, že je to dobrá příležitost k vyzkoušení pouček o světlých a tmavých zákoutích své duše a je to možnost k pochopení toho, co je to touha po nepoznaném tajemství. "Opat nás neustále posílá mimo zdi kláštera, tak to udělám, rozhodl se mladší. Toto "zakázané ovoce" mne láká, měl bych je také okusit. Adam a Eva byli za ochutnání jablka ze stromu poznání dobrého a zlého vyhnáni z ráje. Budu já potrestán za tento prohřešek, když se podívám do zakázané 13.komnaty? A tak večer ten mladší odešel.

Druhého dne se pak sešli a sdělovali si své poznatky. Kupodivu oba ale neměli dobré pocity. Ten, jenž si zaplatil nevěstku, neustále myslel na to, co mu utíká z výkladů v klášteře a o co přichází. Ač se jeho tělo fysicky s prostitutkou spojilo, jeho duše moc přítomna nebyla. Navíc zjistil, že milování s nevěstkou bylo nudné a horší než doma. Ten, jenž byl fysicky přítomen mezi mnichy , byl však duší s přítelem ve městě a přemýšlel o sobě, jestli jeho názory nejsou přeci jen příliš konservativní . Začal pochybovat, jestli udělal dobře, vždyť tolik lidí prosazuje "volnou lásku". Živě si představoval, jak si jeho přítel užívá.

Oba byli tak zabráni do hovoru, že si nevšimli přicházející silné bouře. Jeden z blesků uhodil blízko nich, část skály se sesunula a oba mladíci spadli do strže. Ten , jenž včera zůstal v klášteře si přitom zlomil ruku a ten , jenž šel včera do města, našel na dně rokle malý zlatý valoun. Vůbec tomu nerozuměli. Podle zákonů karmy, jak se je učili, by měl být ten užívající si s prostitutkou potrestán a ten studující odměněn , ale tady tomu bylo naopak. Nebo se karma řídí stavem mysli a ne stavem těla ?? V rozpacích se pak odebrali za představeným kláštera a požádali ho o radu. Ten jim podal toto vysvětlení:

"V tvém osudu" , mluvil k tomu cizoložníkovi, "bylo určeno, že budeš nesmírně obohacen. Ale protivil ses proti karmě a tak z toho nesmírného bohatství zbyl jen malý valounek jenom zlata. Ani netušíš, co jsi jinak mohl získat. Toužil jsi po dítěti, ale za zlato si dítě nepořídíš. A tak jsi dostal daleko daleko méně, než jsi dostat mohl. Takže jsi byl vlastně potrestán".

Pak mluvil k tomu, co zůstal v klášteře: "V Tvém osudu bylo určeno, že Ti hrozí smrtelné nebezpečí. Takže sis mohl klidně zlámat vaz. Vytvořil jsi ale dobrou karmu a tak zlomenina je oproti ochrnutí nebo smrti vlastně odměna."
Karmický zákon je spravedlivý, pouze lidé si neuvědomují, zda byli potrestáni nebo odměněni.

Otištěno se svolením autora MUDr.Miroslava Ilgnera. Další příběhy a úvahy na jeho internetové stránce zde.

Související články

Karmické vztahy s dětmi

7.9.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jano, měl 3 roky života, jistě jste mu dávali mnoho lásky a třeba...
V.  |  6.8.2006 10:29

Jano, predevsim prijmi moji uprimnou soustrast. Potkala te strasna tragedie a...
Arin  |  6.8.2006 12:40

Jano,nevěřím na osud, nevěřím na to, že je něco dopředu...
Lada  |  6.8.2006 15:45

Jano, opravdu se nemuč, za to přece nikdo nemůže. Mne taky onemocněl...
Nela  |  6.8.2006 16:14

Jano, soucitim s tebou. Ale netrap se temi myslenkami. Vzdy se rika neco...
Jitka  |  6.8.2006 16:17

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *