Odvaha být nedokonalý

9.12.2002 00:00
Psychologie

Lidé, kteří chtějí být dokonalí, se stanou dokonale nešťastnými a dokonale otravnými. Perfekcionismus odsuzuje člověka k tomu, aby se stal svým vlastním největším nepřítelem. Život s sebou přináší příliš mnoho krizí a vyžaduje příliš mnoho riskování, než aby si člověk uchovával nerealistickou touhu být neomylným. Bůh odpouští; perfekcionisté nikdy.

Rudolf Dreikurs (1971), zakladatel moderních rodičovských hnutí, svým žákům radil, aby si vybudovali "odvahu být nedokonalí". Aby se lidé přizpůsobili nevyhnutelným zklamáním a neúspěchům, musí přijmout, že život se nebude starat o jejich přání, ani se nepřizpůsobí jejich požadavkům. Tedy, když se jim do cesty postaví překážky, musí svobodně zareagovat, vydat se neprošlapanými cestami a přijmout riziko, které může vést k proměně.

Bez odvahy být nedokonalý se lidé budou zbytečně sami zatracovat za své chyby; přijdou na ně deprese a nemoci a budou méně ochotní podstupovat riziko, které vede k osobnímu růstu, ale také může vést k potenciálnímu neúspěchu.

Epiktétos kdysi poznamenal, že "veškeré neštěstí pramení ze snahy ovládat události a druhé lidi, které člověk nemá ve své moci". Dříve či později se většina lidí naučí, kdy s životní bouří bojovat a kdy stáhnout plachty a nechat ji přejít.

Zdroj: G. Kenneth West - Dobrodružství psychického vývoje - Kapitoly z vývojové psychologie, nakladatelství Portál

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ale pomohlo mne to.Je tam klid a moznost srovnat si myslenky.
Kralicek  |  2.7.2015 17:28

Plati jak uvnitr,tak vne.Pokud jsme v harmonii.
Michale  |  2.7.2015 17:34

Proto Vy jste krasnej ,ale i chytrej.
Michale  |  2.7.2015 17:40

Slysel jsem vypravet:Jedna zena zastavila u benzinove pumpy aby dotankovala...
Michale  |  2.7.2015 17:49

No dobre
Manuka Doctor  |  2.7.2015 18:08

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *