Období zimního smutku - SAD -sezonní afektivní porucha

29.11.2007 00:00
Psychologie

Lidé si odjakživa byli vědomi toho, že v zimním období klesá jejich entuziasmus a zpomalují se všechny aktivity. U většiny dochází k reakci na chlad a k vnitřním změnám. Jak se dny dále zkracují dostavují se u mnoha lidí silné deprese, které mohou vést třeba až k sebevraždě.

V posledním desetiletí se vědcům z Národního institutu duševního zdraví podařilo popsat duševní poruchu, která se projevuje extrémními výkyvy nálad a depresemi, které začínají v zimě a končí na jaře. Na rozdíl od pacientů trpících jinými typy depresí, nesužuje tyto lidi nespavost či ztráta chuti k jídlu. Naopak jedí více, více spí, méně se zajímají o sex, přibírají na váze, stahují se do sebe a procházejí vnitřními změnami. Těmito příznaky trpí 4krát více žen než mužů. Někteří se doslova cítí jako medvědi v době zimního spánku. Přestože se věda začala s tímto stavem zabývat teprve nedávno, odhaduje se, že jen ve Spojených státech trpí touto poruchou asi 25 milionů lidí. Označuje se jako SAD (sezonní afektivní porucha).

 

Léčba poruchy SAD světlem

Lidé trpící touto poruchou, strádají ve skutečnosti nedostatkem slunečního světla a pomoc je možná právě ?přidáním? světla do jejich životů.

Úvodní stude naplánovaná pro dvě skupiny depresivních pacientů přinesla jasné závěry.

 

Každá skupina byla léčena po dobu dvou týdnů, šest hodin denně buď zářivým celospektrálním světlem nebo tlumeným žlutým světlem. Poté se skupiny vyměnily. Žádný z vědců, s výjimkou vedoucího výzkumu, netušil, v jakém pořadí byla která skupina vystavena různým světelným zdrojům. Na druhé straně pacienti nevěděli, který ze zdrojů je považován za léčivý. Výsledek byl skutečně výborný. U všech pacientů došlo k výraznému zlepšení stavu pod celospektrálním světlem, zatímco pod žlutým tlumeným světlem nebyly zaznamenány žádné změny k lepšímu, přestože barvou připomínalo slunce. Někteří pacienti ošetřovaní celospektrálním světem měli pocit, jako by se budili ze stavu hibernace, jiní se cítili skvěle, byli produktivní, a hlavně byli schopní se bez problémů zapojit do běžných denních činností.

 

Výsledky úvodní studie jednak potvrdily existenci sezonní afektivní poruchy a její účinnou léčbu, ale přinesly nový přístup k léčbě, který už přesahuje rámec psychiatrie. Od té doby už byly antidepresivní účinky léčby světlem vědecky zdokumentovány v tolika řízených studiích na celém světě, že se tato terapie stala obecně uznávanou formou léčby sezonní afektivní poruchy.

 

 

?Užívání? je snadné: Po probuzení ?sluníčko? ? celospektrální světlo pustíte na půl hodiny. Jde o normální intenzivní světlo, které samo o sobě nemá žádné vedlejší účinky. Nemusíte se obávat o účet za elektřinu ? má spotřebu jako obyčejná žárovka a neškodí očím.

 

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pokud má člověk silné deprese a sklony k sebevraždě,tak se tento stav...
Eva  |  29.11.2007 21:43

Bylo by super, kdyby se to tenhle zimní spánek dal léčit. Zaplatila bych...
Jane  |  15.12.2007 18:03

Zajimalo by me, kde se to zazracne svetylko da koupit. S mym muzem je totiz k...
Lea  |  11.2.2008 21:16

Ahoj, koupila jsem na www.svetlo-lecba.cz. Jsou tam i odkazy na články pro...
Klára L  |  25.11.2009 20:08

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *