Nomofóbie - strach z nedostupnosti mobilu

30.4.2008 00:00
Psychologie

Oženit se, nastoupit do nového zaměstnání či jít k zubaři - to byly donedávna uznávané příčiny velkého stresu. Ale zdá se, že nyní se jim začíná vyrovnávat nový, specifický strach 21. století - strach ze ztráty kontaktu prostřednictvím mobilního telefonu, píše britský list Daily Mail.

Fobií, která dostala anglické označení nomophobia (ze zkráceného spojení "no mobile phobia"), zřejmě trpí miliony lidí. Ti jsou natolik závislí na svých mobilních telefonech, že pro ně představa ztráty sítě, vybití baterie či jednoduše zapomenutí mobilu znamená okamžité zvýšení hladiny stresu.

Z průzkumů a dotazování mobilních uživatelů vyplývá, že strachem ze ztráty mobilního kontaktu trpí více než 13 milionů Britů. Jako hlavní důvod, proč jsou nerozlučně spojeni s mobilem, uvádějí potřebu zůstat v kontaktu s přáteli či rodinou. Každý druhý dotázaný uvádí, že proto mobil nevypíná vůbec nikdy. Každý desátý nevypíná mobil z pracovních důvodů a každý devátý tvrdí, že když ho vypne, je velmi nervózní.

Odborníci odhadují, že nomophobia může postihovat až 53 procent uživatelů mobilních telefonů. V průzkumu 58 procent mužů a 43 procent žen uvádělo, že cítí stres a úzkost, pokud se jim vybije baterie či dojde kredit, ztratí telefon či se dostanou mimo dosah sítí.

Odborníci radí těm, kdo jsou na svém mobilu závislí, aby neustále udržovali svůj kredit v bezpečné výši, stále s sebou nosili nabíječku, dali přátelům a příbuzným alternativní kontaktní číslo a nosili s sebou předplacenou telefonní kartu, aby si mohli zavolat, pokud by se jejich mobil rozbil, ztratil nebo byl ukraden. A opatrně k tomu dodávají, že by všichni závislí mohli zkusit se osvobodit tím, že tu a tam svůj mobil jednoduše vypnou.

Zdroj. ČTK

Související články

Strach a fóbie - SECIÁL

14.3.2008 00:00

Závislost na mobilech

20.4.2006 00:00

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zoufalci to nešťastní!
nomobil  |  1.5.2008 14:23

Ahoj :) Mám takový dotaz, týká se školy a zaměstnání. Nevěděla...
Aneta  |  22.5.2008 19:36

ahoj Aneto, vystuduj normalne psychologii na filosoficke fakulte. Ale...
Miky  |  4.6.2008 12:30

Já chci být taky psycholožka:-) V Brně je prý dobrá filda, ale berou...
Sunny:-)  |  10.12.2008 20:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *