Nezdravý životní styl urychluje pubertu

22.3.2006 00:00
Psychologie

Nezdravý životní styl a nestálé a stresující rodinné prostředí asi přispívají k tomu, proč se stále snižuje věk začátku puberty u dívek. S odvoláním na výzkum jednoho britského vědce o tom na svých webových stránkách napsala zpravodajská stanice BBC.

Psycholog Aric Sigman zjistil, že u dívek začíná puberta o 18 měsíců dříve, než tomu bylo u jejich matek a téměř o dva roky dříve než u jejich prababiček. Puberta nyní u dívek podle něj začíná zhruba ve věku deseti a čtvrt roku.

O posouvání začátku puberty do časnějšího věku hovoří i další studie. V roce 2000 bristolští vědci uvedli, že u každé šesté dívky tato životní fáze začíná ještě před dosažením osmi let.

Podle jedné z teorií pubertu "spouští" hormon leptin, který je produkován tukovou tkání. Dívky jsou generaci od generace těžší a mají víc tuku a tím pádem je pravděpodobné, že mají i vyšší hladiny leptinu.

Sigmanova studie se zaměřila na analýzu tří generací, v níž dcery byly ve věku 16 až 20 roků, matky mezi 40 a 50 lety a babičky zhruba mezi 65 a 75 roky. Psycholog pak zjistil, že zástupkyně mladší generace konzumovaly víc sladkostí a nezdravé stravy než příslušnice starší generace a naopak jedly méně zeleniny a ovoce.

Dnešní mladé ženy rovněž spíš cestují automobily, než aby chodily pěšky; často také málo cvičí. Kombinace špatné stravy a "sedavého" životního stylu pak podporují rozšiřování obezity.

Pravděpodobnost časnějšího začátku puberty podle Sigmanových zjištění zvyšuje i to, pokud dívka žije v takovém rodinném prostředí, které jí stresuje. Zdá se také, že pokud dívka žije s nevlastním otcem, zvyšuje i tento fakt pravděpodobnost "urychlení" začátku její puberty.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pracuju více než 10.let s obézními dětmi a mohu bohužel potvrdit, že...
Eva  |  24.3.2006 18:58

ha,ha,ha,ha,ha,ha,
JJJAAA  |  19.2.2009 12:11

ha,ha,ha,ha,ha,ha,
JJJAAA  |  19.2.2009 12:11

To je pravda, hlavně tomu také napomáhá stres.
Lenka - lenkasaa.blog.cz  |  3.7.2010 17:08

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *