Narcističtí upíři

6.3.2009 00:00
Psychologie

Všimli jste si někdy, že lidé s přebujelým egem mají tendenci všechny kolem sebe shazovat? Cílem narcistických upírů totiž je naplno prožívat velkolepé fantazie o tom, že jsou nejchytřejší, nejnadanější, prostě po všech stránkách nejlepší na světě. Vlastně si ani nemyslí, že by byli lepší než druzí lidé, protože druhé ani neberou v potaz. Vidí a vnímají pouze sebe.

Narcističtí upíři jsou legendami vlastní mysli. Proto od nich pochopitelně nemůžeme očekávat, že se budou řídit pravidly pro běžné smrtelníky.

Upír Lewis Hunter III., výkonný ředitel, hovoří ke svým podřízeným: "Nepovažujte můj požadavek za snižování stavu," začíná rovnou, "spíš za optimalizaci. Každý jistě uzná, že režijní náklady nejsou vzhledem ke stávající ekonomické situaci opodstatnitelné." Odmlčí se, aby podřízení měli možnost vstřebat jeho naléhavé prohlášení. "S těžkým srdcem jsem vám proto nucen oznámit, že každý z vás mi bude muset předložit návrh na zkrácení výdajů o dvacet pět procent. Jinou možnost nemáme. V rámci posilování pracovní motivace a týmové spolupráce se domnívám, že je jedině spravedlivé redukovat výdaje ve stejné výši pro všechna oddělení."

Manažeři spadající pod upíra Lewise ovšem nevědí, že výkonný ředitel na dopolední schůzi nejvyššího vedení firmy důrazně požádal o zvýšení platu za "náročné jednání se zaměstnanci v náročném období", jak to uvedl. Zvýšení platu mu bylo schváleno. Navýšená částka jeho platu sníží pětadvacetiprocentní zkrácení výdajů na pouhých patnáct procent.


Narcistictí upíři představují pro ostatní pořádné dilema. Sice se můžeme setkat s velkým narcismem bez velikášství, rozhodně se však nemůžeme potkat s velikášstvím bez narcismu. .<

Narcistictí upíři jen zřídkakdy udělají něco, co není výhradně v jejich prospěch, ačkoli tvrdí opak. Přitom platí základní pravidlo: propojíte-li své zájmy s jejich, budou se domnívat, že jste téměř tak skvělí jako oni.

Zdroj: Albert J. Bernstein - Citoví upíři, nakladatelství Motto

Související články

Histriónští upíři

27.2.2009 00:00

Disociální upíři

2.2.2009 00:00

Citoví upíři

16.1.2009 00:00

Rozpoznání psychického upíra

18.2.2004 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ale lide prece nejsou v budoucnosti stejni jako dnes. To jen o Jezisi Kristu...
D  |  2.4.2013 13:49

To je zajímavé, že se ptáš zrovna na to, co je tím "skutečným...
pro D  |  2.4.2013 13:53

Co se týká předvídání emočních stavů, tak s tím souhlasím. Ale je...
K pro D  |  2.4.2013 13:57

Ano, ano bolí to, dře to, člověku je kolikrát mdlo, je mu zle, ale tím...
K  |  2.4.2013 14:00

Treba je to tak, ze jsem ja jeste "nenasel" svoje "skutecne...
D  |  2.4.2013 14:01

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *