Myšlení způsobuje organické i funkční změny

30.3.2005 00:00
Psychologie

Víme, že duševní postoje mohou ovlivnit hojivý mechanismus našeho těla. Placeba (kapsle obsahující inertní látku) byla dlouho lékařskou záhadou. Neobsahuji žádnou léčivou látku, která by mohla vést k uzdravení. A přesto když se při testování účinnosti nějakého nového léku dává pokusným subjektům placebo, jejich zdravotní stav se téměř vždycky poněkud zlepši, a to mnohdy do takové míry jako u skupiny subjektů, která dostávala skutečný lék. Například studenti, kteří brali placebo projevovali větší odolnost proti rýmě než skupina subjektů, která brala nový lék proti rýmě.

New York Journal of Medicifle uveřejnil v roce 1946 výsledky odborné debaty o účincích placeba. Mezi ně patří například léčení nespavosti nebo zlepšení chuti k jídlu. Pacienti říkají: "Cítím se silnější. Mám pravidelnější stolici. Když jdu delší vzdálenost, necítím bolest v prsou." Bylo zjištěno, že placebo je v některých případech "stejně účinné proti chronické artritidě jako vakcína".

Za druhé světové války testovalo kanadské námořnictvo novou drogu proti mořské nemoci. První skupina pokusných subjektů brala novou drogu. Druhá skupina dostávala pilulky cukru a jen třináct procent subjektů trpělo mořskou nemocí, zatímco třicet procent subjektů třetí skupiny, která nebrala nic, mělo příznaky mořské nemoci.

Mnoho lékařů dnes věří, že podobný druh "sugestivního léčení" je nejúčinnější terapií proti bradavicím. Bradavice se nabarví červenou nebo modrou barvou a pak se osvěcují barevným světlem. Journal of the American Medica! AssociatiOfl píše: "Výsledky sugestivní terapie bradavic dokazují účinnost tohoto procesu."

"Sugesce" nic nevysvětluje.
Pacienti, kteří dostávají placebo nebo jsou léčeni sugestivní terapií, nesmějí vědět, že léčení je jen předstírané. Jinak by nebylo účinné. Pacienti musí věřit, že dostávají skutečný lék, který je vyléčí. Říkat, že placebo je účinné pouze díky sugesci, nic nevysvětluje. Rozumnější je vysvětlení, že když si vezmeme "lék", začneme očekávat určité zlepšení, vytvoříme si "cílovou představu" zdraví, kterou se náš tvůrčí mechanismus snaží realizovat prostřednictvím léčivého mechanismu našeho těla.

Maxwell Maltz - Psychokybernetika, nakladatelství Pragma

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

O placebo efektu jsem uz cetl spoustu clanku, ale zatim mi nikdo nevysvetlil,...
mysak  |  2.4.2005 23:38

Hypnóza je složena z jednotlivých sugescí, které pacient vykonává....
PhDr. Ivan Nedoma  |  4.4.2005 08:51

Myšáku, já mám zkušenosti, že tělo se dokáže vyléčit velmi často...
Simona  |  4.4.2005 15:13

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *