Manželské hádky za volantem

16.8.2005 00:00
Psychologie

Po 20 kilometrech jízdy autem bývá manželský pár, který už neprožívá období zamilovanosti, ohrožen hádkou. Podle psychologa Karla Havlíka se odvíjí většinou ze zcela malicherných příčin, například žena nevhodně řadí a ustrašeně předjíždí, anebo manžel při řízení neprojevuje porozumění ženě, která si stěžuje na příkoří v zaměstnání.

"Manželky se v uzavřeném prostoru vozidla zřejmě mstí za zažitá příkoří a chtějí si to vynahradit v autě, kde muž před výčitkami nemá úniku," uvádí Havlík v publikaci Psychologie pro řidiče. Ženy podle něj využívají toho, že muž za jízdy nemůže odejít a prásknout dveřmi jako doma.

Hádka oběma aktérům zrychlí tep a uvolní do krve adrenalin, vládu nad mozkem přebírají emoce a bezpečnost pasažérů je ohrožena. "Vidí-li řidič rudě, sotva bude správně vnímat a včas reagovat na situaci," upozorňuje Havlík. Žena podle něj sice prožívá střet intenzivněji, ale je dál schopna sledovat dění na silnici. Může se hádat i řídit, a proto nechápe, že pro manžela je tato situace důvodem dopravního selhání.

Přestože partner v autě může být zdrojem hádek, doporučují dopravní psychologové, aby na cesty delší než 400 kilometrů měl řidič spolehlivého spolujezdce. Může to být i manželka, ale nesmí ho zbytečně rozptylovat, poučovat a nevhodně zasahovat do jízdy. Po domluvě ho může upozornit na rizika v nepřehledných úsecích.

Cestují-li manžel s manželkou autem, obvykle v něm hrobové ticho nepanuje. Pravidlo, že za den sdělí žena nejméně třikrát více slov než muž, platí i při jízdě, připomíná Havlík. Z tohoto pohledu jsou manželky výbornými spolujezdci.

Při řízení na muže špatně působí, pokud je žena úzkostlivá, brzdí na neexistujícím pedálu a dává najevo strach. To nalomí i otrlého řidiče a zhorší jeho schopnost soustředění. Strašné chvíle prožívá za volantem muž, jehož žena dá průchod hysterii.

V autě se podle Havlíka nevyplatí kritizovat, protože může vypuknout hádka. Lépe je povídat si na neutrální téma, smát se a vtipkovat. Zahájí-li žena v autě prudkou ofenzívu, udělá řidič nejlépe, když zaparkuje u nejbližšího motorestu, společně vypijí kávu a spor vyřeší. Na další cestu by neměli vyjet, dokud hněv neodplyne a obě strany se neuklidní.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

...ale neví co s ním :-)))
Muppet  |  17.8.2005 12:47

Příčinou veškerých manželských konfliktů a pádů je příliš...
Už dost zkušený  |  9.7.2017 20:48

Fakt dobrý a z které doby jsi přicestoval?
hahaha  |  10.7.2017 06:36

Hmm a je to venku,příliš aktivní žena.
10.7.  |  10.7.2017 06:47

jsi typ,který potřebuje,aby tě žena poslouchala.Fůůůůj,tvůj koment...
Protože  |  10.7.2017 09:56

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *