Lidí s koktavostí přibývá

25.10.2007 00:00
Psychologie

V Česku dál přibývá lidí s koktavostí, oproti roku 1990 je jich dvojnásobek. Poruchou už trpí skoro 200.000 lidí, tedy téměř každý padesátý Čech. Navíc se častěji objevují i těžší formy, které se obtížně léčí. Novinářům to na veletrhu HospiMedica řekla ředitelka občanského sdružení Logo Eva Neubauerová. Důležité podle odborníků je začít s odstraňováním problémů co nejdříve, jinak se stav dál zhoršuje.

Koktavost může člověka postihnout v každém věku, důvodem je většinou traumatická situace. Nejčastěji se problém objevuje mezi třetím a čtvrtým rokem života. Pokud se začne s léčbou okamžitě, je úspěch podle odhadů Neubauerové osmdesátiprocentní. S přibývajícím věkem procento úspěšnosti klesá a problémy se prohlubují. Nejhoršími formami tak trpí dospělí.

"Člověk pak před větším množstvím lidí není schopen vůbec mluvit, problém mu dělá i telefonování. Zvednout telefon je pro takového pacienta skutečně nepředstavitelný stres," přiblížila Neubauerová. U mladších bulbutiků se občas objevuje i šikana ve školách. Situace se však oproti minulosti zlepšuje, především v přístupu učitelů, podotkla ředitelka.

Koktavost je asi třikrát až čtyřikrát častější u chlapců a mužů. Její příčiny zatím nejsou zcela zřejmé, částečně je podle některých studií dědičná. Velkou roli také hrají problémy s dozráváním centrální nervové soustavy. Odborníci zkoušeli nasadit léky, ale téměř bez úspěchu. Sdružení Logo používá speciální přístroj, takzvaný Logohelp. Pracuje na principu zpětné vazby. "Je to jako když se slyšíte v ozvěně telefonu. Člověka, který mluví plynule, to zaskočí a začne koktat. Pacienta s koktavostí to naopak žene v řeči dopředu," popsala Neubauerová.

Celkově je úspěšnost léčby asi padesátiprocentní. I u vyléčených pacientů se ale koktání může ve stresových situacích vrátit. Chvilkovou koktavostí pak trpí i lidé, u kterých se problém běžně neobjevuje; hlavně ti, kteří se živí řečí.

Zdroj: ČTK

Související články

Koktavost je léčitelná

28.10.2003 00:00

Přeučování leváků na praváky má negativní důsledky

1.10.2002 00:00

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

dle mne problém s koktáním je v pocitu méněcennosti před kolektivem či...
dělník  |  26.10.2007 16:24

Tiez suhlasim, ze sebavedomie je velka zlozka toho, aby clovek prekonal svoju...
DanSch  |  7.10.2014 19:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *