Lidé s krajní empatií prý fyzicky cítí dotek na jiné osobě

26.6.2007 00:00
Psychologie

Když lidé říkají: "Vím, jakou bolest cítíš", myslí to většinou jen obrazně. Někteří jedinci ale skutečně něco cítí. Podle britských vědců se zdá, že jde o krajní formu empatie, tedy schopnosti vcítit se do prožitků druhého, píše agentura Reuters.

Když prý vidíme někoho, kdo právě zažívá nějaký dotyk, stimuluje to stejnou část mozku, jako kdyby někdo sahal na nás. To vysvětluje, proč lidé dokážou pochopit, co fyzicky cítí ostatní.

Někteří jedinci to ale zažívají hmatatelně jako na vlastní kůži. Je to, jako by se někdo dotkl přímo jich. Tento jev byl popsán již v roce 2005 a vědci jej nazvali zrcadlovou synestezií (synestezie je sdružení vjemů dvou nebo více tělesných smyslů).

Vědci z Londýnské univerzitní koleje (UCL) zkoumali lidi s touto schopností. "Zdá se, že mezi některými aspekty somatosenzorického systému (tělesných smyslů) a empatie je souvislost," řekl Michael Banissy z katedry psychologie UCL, jehož práci zveřejnil odborný časopis Nature Neuroscience.

Banissy a jeho kolegové udělali sérii pokusů, aby zjistili, zda je skutečně možné fyzicky pociťovat dotek, který zažívá jiná osoba. Požádali desítku lidí se zmiňovanou vlastností, aby uvedli, kdy dotek pocítí, až uvidí jinou osobu, na jejíž tváře někdo sahá. Dobrovolníci to někdy cítili na stejné, jindy na druhé líci nebo na obou lících. V prvním případě měli pocit dotyku ještě dříve, než pocítil dotek druhý člověk.

"Často sebou cukneme, když vidíme někoho, jak se bouchne do ruky. A to může být slabý odvar této synestézie," řekl vedoucí výzkumu Jamie Ward.

Práce jeho týmu podle Warda poprvé ukázala, že součástí empatie je více než jeden mechanismus, a to emoční reakce a zároveň kognitivní (poznávací) proces. Ten zahrnuje i myšlenku na to, co někdo jiný cítí.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tak to je zajimavé, nedávno jsme byla v nemocnici a na pokoji sem ležela s...
Ilona  |  2.10.2007 17:53

tak nejsem blázen? Já cítím bolest těch,kteří trpí. Nikdy jsem...
já  |  17.10.2007 14:16

Ja jsem nezvládla ty pocity druhých vůči mně. Cítila jsem je jako...
Lama  |  14.11.2013 04:01

Jen jsem se chtela mit rada. To je vše. Jen jsem chtěla mít naději, že...
Lama  |  14.11.2013 04:16

jednou mi dadadas
dadada  |  14.11.2013 06:56

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *