Léčení úzkostných poruch alternativní medicínou

5.6.2009 00:00
Psychologie

Při léčbě úzkostných poruch bychom se neměli stavět zády ani k alternativní medicíně.

Má mnoho co nabídnout, ačkoli její obraz je permanentně poškozován těmi, kdo si z léčitelství udělali výnosný obchod založený na našem utrpení, nevědomosti a sklonech k magickému myšlení.

Jak odlišit dobrého léčitele od podvodníka či experimentátora? Odpověď na tuto otázku je podobná jako v případě ostatních pomáhajících profesí, což potvrzuje i jeden z našich zkušených léčitelů:
"Skutečný léčitel vystupuje skromně, nehovoří halasně o svých pacientech, zvláště pak o známých osobnostech. Také jeho ?ordinace' by měla vypadat skromně a člověk by v ní měl cítit jakousi uklidňující sílu. Pokud léčitel dorazí k vám domů, měl by vyzařovat klid a pohodu. Léčitel by měl být nezištný a schopný pomoci komukoli. Nepotřebuje si podávat inzeráty, protože lidé si ho najdou sami."

Můžeme si být jisti tím, že pokud nám "léčitel" slíbí uzdravení do dvou dnů, jde o trik, podobně jako v případě garance našeho zázračného vyléčení prostřednictvím prapodivných bylinných preparátů.

Neměli bychom zapomínat ani na fakt, že ne všechno, co pochází z přírody, je našemu zdraví prospěšné.

Téměř každá rostlina má široké spektrum pozitivných i negativních účinků na náš organismus, a to nemusíme zrovna žvýkat durman nebo konzumovat muchomůrku zelenou. Jeden příklad za všechny:

Pokud již užíváme - nebo se chystáme užívat - některé ze SSRI antidepresiv, měli bychom si dát pozor na bylinku třezalku tečkovanou (lat. Hypericum perforatum). Její užívání, ať už ve formě čaje, nebo kapslí, může zvyšovat nežádoucí účinky SSRI antidepresiv.

Skutečně nebezpečné může být, pokud nám "léčitel" naordinuje okamžité vysazení léků nebo nás od psychiatrické léčby zrazuje. Věříme-li ovšem v léčivé síly (energie), jež současná věda zatím odmítá, není důvod léčitele vyškrtnout ze seznamu těch, kdo nám mohou pomoci. Jedná se výlučně o otázku naší víry a osobní zkušenosti.

Většina podpůrných aktivit, včetně umění relaxace, které nám mohou nemalou měrou prospět při léčbě jedné z úzkostných poruch, vy plyne většinou z psychoterapeutického procesu nebo se jejich potřeba spontánně objeví tehdy, dojde-li ke zlepšení našeho stavu díky užívání psychofarmak. Nemusíme proto hledat ve vnějším světě další informace či spíše návody na to, jak se efektivně uvolnit nebo co dalšího udělat pro svůj duševní i duchovní rozvoj.

To pravé a jedinečné, pozitivní, naplňující, uspokojující i tvůrčí, ale především hojivé se totiž od počátku skrývá především uvnitř nás samých.

Zdroj:Jeroným janíček - Když úzkost bolí (Portál)

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

V květnu jsem se účastnila léčebného pobytu v Luhačovicích s Dr....
Jiřina  |  5.6.2009 22:39

Třezalka snižuje účinek léků...
Josef  |  12.12.2011 20:29

Dobrý den, já jsem zrovna dobalila zavazadlo na pobyt také v...
Karla  |  22.1.2016 10:21

Kdo by se nezbláznil ...
Steve  |  22.1.2016 15:43

Dobrý den ,ojí manželce právě diagnostikovali poruchu úzkostlivosti a...
Jarek  |  27.4.2016 06:21

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *