Kouzlo jednoduchosti

6.5.2004 00:00
Psychologie

Mnoho lidí si dnes stěžuje, že se život stal příliš komplikovaným. Často se cítíme přetíženi, pořád si děláme starosti a chceme být ve všem nejlepší. Člověk by předpokládal, že technický pokrok zjednoduší náš život, opak je však pravdou. Práce zasahuje i do soukromého života, díky mobilním telefonům jsme vždy a všude dosažitelní, dovolená nebo výlet do přírody se musí do nejmenších podrobností promyslet, naplánovat, připravit a zorganizovat. Pořád jsme zaměstnaní. Sami si komplikujeme život a přesvědčujeme se, že tak je to v pořádku. Zapomněli jsme, že by to mohlo být i jednoduché.

A přece někteří z nás touží po prostém životě, po opuštění společnosti. Myšlenka na pustý ostrov nebo poklidné místečko, kde by měl člověk od všeho pokoj, je nesmírně lákavá. Sen o úniku však často končí ve slepé uličce a nikdy se nevyplní. Znám několik nesmírně zaneprázdněných lidí, kteří často říkají: "Až vydělám dost peněz, odstěhuji se na venkov a povedu tam jednoduchý život." Sotva ale v kuse nezvoní telefon nebo několik dní není třeba zařídit nic důležitého, jsou celí nesví.

Touha po ráji prostoty zůstane v jejich případě pravděpodobně pouze romantickým snem, protože komplikovaný život si dřív nebo později přitáhnou i na opuštěnou srubovou chatu v horách. Nedávno jsem četla o lidech, kteří přerušili všechna spojení s Německem a vystěhovali se na Mallorcu nebo na Kanárské ostrovy. Skoro všichni byli nešťastní, naříkali na nudu a nedostatečné kontakty a postrádali úkoly, jimiž by zaplnili své prázdné dny.

Zdroj: Kouzelné okamžiky - Brigitte Ziegler

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

prečo sú zábavné podniky preplnené a čajovne prázdne, ked každý...
jana  |  17.4.2006 08:40

Neklid se nutne nevyleci klidem... na stres ("distres") je nejlepsi...
Woland  |  17.4.2006 09:19

Moc se mi nelíbí, jak autorka článku generalizuje (město-neklid,srub v...
bibi  |  17.4.2006 13:06

K tomu mohu dodat jen to,ze nic Vas neznepokoji tak,jako klid! Skoro dva...
l  |  17.4.2006 13:56

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *