Kdy by ženy měly vyhledat psychologickou pomoc

8.3.2002 00:00
Psychologie

Minulá traumata mohou vážně ničit vaši sebeúctu, kterou nahradí pocity nízkého sebehodnocení, studu, viny nebo beznaděje. Takové nevyléčené emocionální rány mohou také vyústit v chování, která narušují sebekontrolu. V následujícím článku uvedeme známky, které ukazují, že můžete mít problém s nevyřešenými otázkami.

Deprese:
Jestliže většinu času fungujete v pohodě, ale jste zasmušilé, nemůžete v noci usnout, ráno máte potíže se vstáváním a vypravením se ven, většinu času se cítíte být duševně "zmatené", nebo nemáte vůbec do ničeho chuť a máte pocity beznaděje, pravděpodobně trpíte případem lehčí až střední klinické deprese. Terapie, která vám pomůže rozřešit staré problémy, může znamenat ve vašem životě značný obrat. Nedovolte, aby vám nějaký lékař předepisoval bez podpůrné terapie léky na psychiku. Léky, které jsou totiž podávány bez současné terapeutické léčby, mohou problém nakonec ještě zhoršit. Místo toho vyhledejte kvalifikovaného klinického sociálního pracovníka, poradce nebo terapeuta nebo klinického psychologa a začněte s terapií, do které může být zahrnuta i meditace. Průzkum ukázal, že pro léčbu deprese anebo úzkosti je nejlepší kombinace terapie a meditace.

Úzkost:
Pokud máte záchvaty paniky, během kterých se vám zrychlí srdeční tep, začnete rychle dýchat a máte pocit, že vás zcela ochromil strach, nebo pokud po většinu času cítíte strach nebo úzkost, muže to být také způsobeno nevyřešenými pocity z minulosti.

Závislé, obsesivní nebo nutkavé chování:
Pokud máte pocit, že se vám život vymkl z rukou, a nadměrně požíváte alkohol nebo drogy (ať už je máte předepsané nebo ne); špatně zacházíte se svým stravováním - buď se přejídáte a potom zvracíte nebo hladovíte; nutkavě utrácíte a jste zadluženy; nebo jste v zajetí ničivého vztahu, nebudete schopny udělat rozhodnutí, která jsou pro vás potřebná, dokud se nejprve nevypořádáte s daným problémem. Vyhledejte nějakou svépomocnou skupinu, nějakou léčbu a detoxikační program, které vám pomohou se osvobodit od těchto problémů.

Nevyřešený zármutek:
Pokud se ve vašem životě odehrály ztráty, které jste dostatečně neoplakaly, může vám tento nevyjádřený zármutek zabraňovat, abyste šly dál. Pokud se snažíte se takovým emocím a ztrátě vyhýbat, zůstane tento zármutek nevyřešený. Pokud jste ztratily někoho milovaného, jako je partner, dítě, jeden z rodičů, blízký příbuzný nebo kamarád (nebo dokonce i milované domácí zvíře), nebo domov či důležité zaměstnání, nebo jste utrpěly nějakou tělesnou nebo duševní vadu nebo nemoc, která drasticky změnila váš život, tou správnou reakcí je zármutek. Pokud nevíte, jak máte tyto pocity prožívat, nebo toho nejste schopny nebo vás v tom lidé okolo vás nepodporují, může být terapie nebo skupina zabývající se zármutkem ohromně užitečná, abyste daný problém uzavřely a pokračovaly v cestě životem.

Zlost:
Pokud jste často zlostní a frustrovaní, chybí vám trpělivost a trpíte emocionálními výbuchy, možná se vyrovnáváte se zlobou, která ve vás nastala z minulosti. Individuální nebo skupinová terapie vám může opět pomoci vaši zlost vyřešit a získat znovu kontrolu nad životem. Váhavost nebo pocit bloku: Pokud nejste schopny dokončit věci, které jste se rozhodly udělat nebo nejste schopny se rozhodovat, můžete být zablokovány nevyřešenými otázkami z minulosti. Spíše než abyste se nutily dělat to, co si přejete, pište si deník nebo si o svých pocitech promluvte s nějakým přítelem či terapeutem. Deprese, úzkost, nutkavé chování, zármutek nebo zlost se mohou chovat jako "bloky", které vám zadržují tak velké množství energie, že jste příliš vyčerpané na to, abyste jednaly. Pokud budete psát a hovořit spíše o svých pocitech než o plánech nebo činnostech, které nejste schopny uskutečnit, odhalíte pocit, který můžete vyřešit.

Pocity vyčerpání:
Ženy často zažívají po několika letech rodičovství, poté co dlouho pracovaly jako učitelky, ošetřovatelky nebo na poli právnickém či lékařském, nebo prostě jen ve velmi složitém zaměstnání, pocit naprostého vyčerpání. Objevení tohoto pocitu není v průběhu náročné kariéry neobvyklé. Dá se mu však zabránit tím, že se o sebe správně staráte. Opět stojí za to investovat do terapie čas i peníze.

Problémy se spaním:
zneklidňující sny, úzkost, deprese a jiné symptomy nevyřešených otázek mohou být příčinou narušení pevného a dostatečně dlouhého spánku, kterého je zapotřebí k udržení optimálního zdravotního stavu. Problémy se spaním mohou být, stejně jako pocity vyčerpání, známkou dřívějších problémů, kterým je zapotřebí věnovat pozornost. Někteří lidé zjistili, že účinným prostředkem na léčení problémů se spaním je terapie, hypnóza a biologická zpětná vazba, což je mnohem lepší, než abyste žádali svého doktora o prášky na spaní, které mohou vyvolávat závislost a mohou mít vedlejší účinky. Závažné zdravotní problémy: Pokud trpíte chronickou bolestí zad nebo čehokoli jiného, máte problémy se zažíváním, časté bolesti hlavy nebo jiné zdravotní problémy, ke kterým nemůže váš lékař zjistit žádnou příčinu, mohou být tyto symptomy výsledkem napětí způsobeného nevyřešeným traumatem. Opět zkuste terapii, hypnózu nebo biologickou zpětnou vazbu a odhalte tak kořeny svého napětí, které můžete následně vyřešit.

Nepřetržité rodinné problémy:
Pokud vás vaši rodiče nebo sourozenci obírají o příliš mnoho času a energie, buď proto, že vás často vyvádějí z míry, žádají toho od vás přespříliš, a přitom by si to mohli udělat sami, nebo ve vašem životě neustále vytvářejí nějaké problémy, máte k nim pravděpodobně stále stejný vztah, jako jste měly v dětství. Je zapotřebí, abyste ve vztahu ke své rodině z dětství "dospěly". Na druhé straně pokud tím, kdo vytváří problémy a chová se nezodpovědně, je váš manžel nebo vaše děti, přistupujete ve vztahu k nim pravděpodobně stejným způsobem, jako jste to dělaly ve své původní rodině. Oba způsoby, jak rodinná tak i individuální terapie, vedoucí k vyřešení vašich soukromých vztahu, vás naučí jak se soustředit na to, co je ve vašem životě důležité, a jak udržovat v rovnováze svoji rodinu i svůj osobní a profesní život. Na druhé straně, pokud vyžadují vaši rodiče spoustu péče proto, že jsou už staří nebo nemocní, nebo potřebuje zvláštní péči někdo jiný z důvodů vážného onemocnění nebo vážné tělesné nebo duševní vady, je to daná skutečnost a nikoli dědictví vašeho dětství, a je nutné to nějak zvládnout. Pokud u sebe objevíte některý z výše popsaných symptomu, tou nejlepší věcí, kterou pro sebe můžete udělat, je vyřešit ho už dnes. Čím dříve tím lépe, i když se zdá, že se tím na čas posunou vaše jiné plány.

Spory se spolupracovníky:
V práci se často setkáváme s velmi problematickými lidmi, ale pokud se zdá, že máte se svými spolupracovníky větší potíže, než ostatní, nebo pokud už jste měly v několika jiných zaměstnáních takové problémy, zasahují vám staré problémy i do vašeho pracovního života a řešením je opět terapie.

Zdroj: 10 chytrých rozhodnutí,která má udělat žena, než oslaví 40

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

od malička moji mamu mlatil tata ve škole mne nemneli radi a kluci mne...
tara  |  18.8.2006 14:14

Mám dlouhodobé problémy v pracovním procesu. Nikde moc dlouho...
Gábina  |  21.2.2008 08:44

V patnácti jsem byla znásilněná a v 17.letech jsem začala žít s...
Majk  |  4.4.2008 01:25

To co prožívám nyní,bych nikomu nepřála. Provdala jsem se a máme tři...
Alena  |  11.3.2009 17:24

Ja Vam rozumim, mam take 3 syny a manzela. V muzske spolecnisti jsem se...
Natalie  |  15.3.2009 03:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *