Je důležité vědomě prožít krizi středního věku

30.12.2010 00:00
Psychologie

Střední věk hraje významnou roli v tom, jak vnímáme stárnutí. Každý může mít jinou zkušenost. Pro jednoho je to zastavení v životě naplněné úzkostí a poukazující na vlastní konečnost, na ohraničenost času. Pro jiného je to spíše pozitivní zastavení, kdy si člověk při pohledu zpět i dopředu uvědomuje smysl celku.

C. G. Jung považoval střed lidského života za rozhodující. Naše biologická životní linie se podobá půlkruhu. Ve středu života dospěje k vrcholu. Kdo si to nechce přiznat, míří svou psychologickou životní linií směrem dolů. Jen ten, kdo se smíří s tím, že jeho biologická životní linie klesá, psychologicky zraje a jeho psychologická životní linie bude i nadále směřovat nahoru.

Ve středu života začíná změna paradigmatu. Nejde již o to, dosáhnout toho navenek ještě více. Ke slovu se ve snech nebo také v psychosomatických potížích hlásí duše a ukazuje, že bychom se měli obrátit k vnitřnímu světu. Kdo tuto cestu dovnitř odmítá, bude stále neklidnější. Zapuzuje hnutí své duše, protože se zcela a bezvýhradně zaměřuje na práci, nebo je najednou konzervativní a vnější normy stanovuje absolutně. Předpisové chování se stává „náhražkou za duchovní proměnu“.

Ve středu života se musíme vypořádat se stinnými stránkami, které jsme dosud odsouvali do pozadí. To, co se děje v duši, se hlásí ke slovu, chce být respektováno. Cesta směřuje více dovnitř, a ne už jen navenek. Kdo tuto změnu orientace ve středu svého života přeskočí, vnitřně se zastaví. Začne se chovat křečovitě. A těžko se vyrovnává s tím, že stárne. Rád by lpěl na svém mládí, a přitom se vnitřně zastaví. Už se v něm nic nerozvíjí. Proto je vědomě prožívaná krize středu života potvrzením, že můžeme stárnout dobře a že si můžeme klást otázky a předkládat témata, jež s sebou stárnutí přináší

Ukázka z knihy Život je teď (Portál 2010).

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

nedovedu si představit, že první polovina stojí za h. Mládí je...
Hugo  |  1.1.2011 08:54

V dávných,historických, dobách nebyl nikdy svěřen úřad lidem...
pavel  |  1.1.2011 09:41

Podle starého učení z Číny,člověk dospívá AŽ ve 35 letech- to se...
Neta  |  1.1.2011 09:58

Když v té první polovině směřuješ dolů, pak druhá polovina života...
Petr pro Tomáše  |  1.1.2011 11:55

ahoj a dobrý den, hledám dobrovolnice, ženy ve středním věku, které...
Jitka  |  21.2.2011 11:37

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *