Japonští vědci našli způsob, jak číst lidské sny

13.6.2013 00:01
Psychologie

Japonští vědci oznámili, že nalezli způsob, jak číst lidské sny. K rozluštění jejich tajemství použili metodu magnetické rezonance. Úspěšní byli přitom v 60 procentech případů.

Experti z laboratoře počítačové neurovědy v západojaponském Kjótu uvedli, že se jim “poprvé v historii podařilo dekódovat“ noční vize člověka. Své poznatky zveřejnili v časopise Science.


Tým při výzkumu sledoval tři dobrovolníky. Pomocí metody magnetické rezonance (MRI) vědci u dobrovolníka určili, která část mozku byla aktivní v prvních okamžicích jeho spánku. Poté příslušného spícího člověka vzbudili a zeptali se ho, jaké obrazy v duchu viděl. Tento proces se opakoval u každého z pozorovaných dvěstěkrát. Odpovědi pak vědci srovnali s mapami mozku vytvořenými magnetickou rezonancí.


 Z výsledků odborníci sestavili tabulku mozkových aktivit a odpovídajících objektů různých kategorií (knihy, osoby, potrava, nábytek, vozidla) spatřených ve snech. Experti sdělili, že se jim následně podařilo uhodnout sny vybraných dobrovolníků s šedesátiprocentní přesností.

 “Již dlouho se lidstvo zajímá o sny, ale doposud znal jejich obsah jen ten, komu se zdály,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Jukijasu Kamitani. “Nám se teď povedlo odvodit obsah snů z mozkové aktivity ve spánku tak, že se tyto výsledky shodovaly s výpovědí sledovaných osob,“ dodal.

Mark Stokes, který se zabývá kognitivní neurovědou na Oxfordské univerzitě, označil japonský výzkum za “vzrušující“ projekt, který lidstvo přibližuje strojům na čtení snů.


“Takový vynález je ještě hodně vzdálený, ale v podstatě není důvod, proč by nemohl fungovat. Problémem je, jak vytvořit systematické mapování činnosti mozku a snů. I kdyby se to však podařilo, nefungoval by ten systém pro každého jedince,“ citoval Stokese zpravodajský server BBC News.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tož to by pukli smíchy,kdyby zjistili,co mě se zdá,ale kdyby věděli...
malá  |  25.2.2014 09:39

Mezi lidmi budou vždy tací,kteří budou chtít prozkoumat mysl až do...
Zdenka  |  25.2.2014 11:26

Navíc každy jedinec je originál.Napr.stejne onemocnění muže mít u...
Zdenka  |  25.2.2014 11:30

Nejlepší nápady jsem získal ze svých snů.kolikrát neřešitelné věci...
Pavel  |  7.6.2015 12:39

Nejlepší nápady jsem získal ze svých snů.kolikrát neřešitelné věci...
Pavel  |  7.6.2015 12:39

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *