Jak se zbavit velkého strachu?

7.7.2011 00:00
Psychologie

Lidé trpí různými druhy fobií, například klaustrofobií nebo strachem z létání. V těchto případech je problémem strach ze strachu, tísnivé sevření mysli zvětšováním a násobením nějakého původního strachu, dokud ústa nevyschnou, hrdlo se nesevře a tělo netřese.

Praktický způsob, jak se vypořádat s akutním strachem, nám dává širší lekci o tom, jak trénovat, abychom se uměli vypořádat s jakou­koli potíží.

Podívejme se například na agorafobii, což doslovně znamena „strach z tržiště“ a je prožíván jako strach z prostoru a veřejných míst. Tento strach vypadá tak reálně, že se kvůli němu někdy postiže­ní stanou vězni ve vlastním domě. 

Řešení je vidět nejprve na pojmové úrovni, že bát se strachu je fantom, kterého se můžeme naučit překonávat. Meditace a pozitivní vizualizace může pomoci.

Lze také použít zkušenosti z každodenního života a trénovat mysl a tělo ve zbavování se této fobie. Cvičení by se mělo provádět po ma­lých krocích, které můžete snadno zvládnout. Nejprve vyjděte na krátkou vzdálenost ven z hlavních dveří svého domu. Jděte tak dale­ko, dokud se nedostaví strach. Vítejte tento strach. Uvolněte tělo a dýchejte, dovolte mu, aby se zvětšil. Experimentujte se strachem. Snažte se být k němu otevření. Připomínejte si: „Toto je jen moje vy­strašené 'já'. Dokážu se tohoto strachu zbavit!“ Jestliže se vám tělo chvěje, nenuťte je, aby přestalo. Nechte je třást se, odežeňte přání na­léhat, ale současně udržujte tělo i dýchání v uvolněné formě. Ať vámi strach prochází. To je způsob, jak jej odstranit. Ať jen dělá, co umí. Víte, že přežijete a že vám nemůže ublížit, přestože se zdá být tak silný a bolestivý.

Když přežijete svůj strach, oslavte to, přestože jste se hodně báli a nadále se bojíte chodit na veřejná místa. Zaradujte se z každého do­saženého pokroku. Každý den jděte kousek dál, ale také si občas od tréninku odpočiňte. Přijímejte selhání, když musíte ze strachu učinit krok zpět, jako součást cesty vpřed. Neustále se povzbuzujte a jedno­ho dne budete moci ujít cestu k některému místu, které jste si vybrali za svůj cíl. Odměňte se, třeba si kupte nějaký pamlsek nebo se prostě radujte, že jste tam dokázali dojít. Po takovém velkém vítězství po­kračujte v cvičení své nové dovednosti. Upevňujte svou sílu, dokud se zcela nezbavíte strachu.

Tento přístup se používá v moderní behaviorální psychologii jako lék na fobie a je v souladu s buddhistickými duchovními praktikami. Ti, kdo mají tolik štěstí, že neznají tuto zvláštní fobii, poznají univer­zálnost této techniky a její význam pro život a duchovní praxi.

Musíme podnikat malé kroky, povzbuzovat se a neustále cvičit. Jsme lidé a potřebujeme při svých potížích pomoc. Největším zdro­jem pomoci a síly je naše mysl - můžeme vyvolat léčivou sílu v nás. To je cíl léčivých cvičení, pomohou nám vypořádat se se strachem i dalšími problémy.

Zdroj: Tulku Thondup Rinpočhe - Léčivá síla mysli, nakladatelství Alternativa

 

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Přesně to se mi teď stalo. Ruplo mi v bedně a tři dny jsem měla před...
Karin  |  12.4.2015 08:15

A nepomohla by třeba jóga a tak? Aspoň trochu?
Daniel  |  12.4.2015 21:16

milá slečno, neoddalujte návštěvu psychiatra, bez jeho pomoci se paniky...
iva  |  18.4.2015 21:25

JSME HEZKY NAPROGRAMOVANÝ. V DNEŠNÍ DOBĚ MÁ KAŽDÝ DEPRESE, FOBIE....
RE  |  7.2.2017 11:27

Léčba je nutná a úspěšná, netrapte se. Uděláte si z života peklo.
Ano  |  10.2.2017 13:46

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *