Jak se zbavit chorobného odkládání povinností neboli prokrastinace

13.1.2011 00:00
Psychologie

Start nového roku je vhodným obdobím pro bilanci uplynulého roku a plánování cílů do roku nadcházejícího. Přestat prokrastinovat je pro mnoho lidí jedno z nejdůležitějších a zároveň nejtěžších předsevzetí. Prokrastinace je obrovským fenoménem dnešní doby. Jedná se o chronické odkládání povinností, které se vyskytuje nejen na vysokých školách, ale i ve firmách, kde má za následek snížení pracovní efektivity a následné finanční ztráty.

Prokrastinace je obrovským fenoménem dnešní doby. Jedná se o chronické odkládání povinností, které se vyskytuje nejen na vysokých školách, ale i ve firmách, kde má za následek snížení pracovní efektivity a následné finanční ztráty. Člověk trpící špatnou organizací pracovní činnosti ohrožuje krom hladkého chodu firmy i své duševní zdraví. Je totiž mnohem více vystaven působení stresu, bývá demotivován a nespokojen se svým výkonem. Skutečnost, že prokrastinace je skutečným problémem, potvrzuje i Petr Ludwig, autor a hlavní konzultant unikátního projektu BOOOST.cz, který si vytyčil za cíl pomáhat lidem proti prokrastinaci bojovat: „Společným znakem všech případů prokrastinace je stres. Člověk má pocit, že je přetěžován úkoly, které jsou nad jeho možnosti. Dlouhodobé vystavení stresu může vést až ke vzniku psychosomatických onemocnění.“

Nejtěžší je začít

Říká se, že každý začátek je těžký. Jak ovšem upozorňuje Petr Ludwig, „o boji s prokrastinací to platí dvojnásob. Odkládání povinností je zlozvyk, který vzniká dlouhodobě. Proto ani jeho potlačení není možné ze dne na den, ale vyžaduje soustředěnou, soustavnou a hlavně systematickou činnost.“ Pokud jste se již ocitli ve fázi, kdy vám prokrastinace citelně zasahuje do vašeho osobního života, pravděpodobně je to důsledek vašich dlouhodobě špatných návyků.

Prvním testem vašeho odhodlání s prokrastinací bojovat je přestat odkládat její překonávání. Fráze typu: „Od zítřka začnu jinak“ nebo „Příští rok s tím něco udělám“ jsou většinou planými sliby, kterými se snažíme oklamat sami sebe. „Dlouhodobě nám frustraci jen prohlubují, protože si uvědomíme, že jsme naše předsevzetí nedodrželi,“ dodává Petr Ludwig.

Odkládám povinností a potom jsem ve stresu. Co s tím?

Problém odkládání práce není neřešitelný. Vyžaduje však udělat mnoho malých kroků a nepřestat. Je dobré si uvědomit, že prokrastinace netrápí jen vás, ale mnoho dalších lidí. Jak přiznává Petr Ludwig, „prokrastinace paradoxně stála i u zrodu projektu BOOOST.cz. Viděl jsem kolem sebe spoustu schopných lidí, kteří marnili svůj čas. Proto jsme založili projekt BOOOST, kterým společně bojujeme proti prokrastinaci. K tomu využíváme i jejího nejsilnějšího spojence - Facebook. Pravidelně zveřejňujeme rady, návody a nové výzkumy, které přináší odpověď na to, jak boj s prokrastinací dlouhodobě vyhrát.“ Pomocí speciálně zaměřeného tréninku vám BOOOST.cz může pomoci nejen prokrastinaci pochopit a překonat, ale také jí v budoucnu předcházet. Jak dodává Petr Ludwig, „nejdůležitější je motivace každého jednotlivce. Dokud není člověk pevně odhodlán, nikdy prokrastinovat nepřestane.“

I když se může zdát, že člověk pod stresem pracuje efektivněji, výzkumy prokázaly, že to není pravda. Krátkodobě se sice výkonnost zvýší, takový stav však není dlouhodobě udržitelný. Prokrastinace ohrožuje psychickou pohodu a nelze ji tedy jednoduše zaměňovat s „běžnou“ leností. Na rozdíl od lenosti si je prokrastinující člověk schopen svůj problém uvědomit, ale většinou nemá dostatek vůle a energie na to jej překonat. Nepříjemný úkol potom místo řešení pouze vytěsňuje jinou, méně nepříjemnou či zdánlivě užitečnou činností, jako je například uklízení nebo sledování svého účtu na Facebooku.

Rada na závěr?

Neprokrastinujte boj proti prokrastinaci. Zkuste pojmenovat své problémy, a pokud najdete příčinu právě v prokrastinaci, neváhejte a začněte s ní dlouhodobě a systematicky bojovat.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Povinnosti se musej brát s nadhledem. Já se celej život řídim heslem...
Honza  |  28.2.2016 11:07

Proto povazujes soucasny system za "zkurveny", pro flakace jako ty...
Produktivni  |  28.2.2016 15:04

To nevim. Mně bude teprv pětatřicet - za komunismu jsem toho moc...
Honza  |  28.2.2016 15:26

Bojuju s tím již dlouho.Mám doma docela nepořádek,spoustu nedodekanych...
Marie  |  4.3.2017 09:45

Jsi flink .Psycholog ti nezmění myšlení , je to na tobě. nestydíš se...
Tak  |  4.3.2017 11:50

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *