Jak se naladíte, tak pochodíte

20.10.2000 00:00
Psychologie

Při studiu účinku vlivu subliminálních nahrávek se zjistilo, že člověk je to, jak mluví (a myslí). Jednoduše řečeno, úroveň mluvy zrcadlí úroveň nitra, a naopak. Používáme-li hodně negativních slov, začneme i uvažovat negativně a vnímat jen negativní znaky vnějšího světa. Ten, kdo přehnaně často používá slovo problém, má život samé problémy a většinou je nevyřeší.

Chcete příklad praktického dopadu? Začnou-li sestřičky na sexuologické ambulanci pohrdat muži-pacienty, kteří chodí se svými potížemi, začnou postupně pohrdat všemi muži, tedy i těmi svými. Za pár let se všechny rozvedou a nebudou schopny nalézt si jiné partnery. Začne-li se řidič městského autobusu vyjadřovat o lidech, které převáží tam a zpátky, jako o "kaštanech", dříve či později se s nimi nabourá. Začne-li premiér používat stále častěji (a hned dvakrát za sebou) i v obyčejných větách slovo "strašně", dopadne to s ním podle toho.

Mé lidské varování zní takto: Pozor na to, dámy a pánové, jak mluvíte o svých partnerech a partnerkách. Negativní slova iniciují negativní vnitřní postoje. Samozřejmě, pozor na úředničinu na úřadech.

Mé politické varování zní: Pozor na to, jak mluvíte, pánové politici a komentátoři. Vytváříte-li instituci pro lidi, hovořte o lidech a s lidmi lidsky. Ne byrokraticky. Na jako s položkami v seznamu věcí k vyřízení.

Zdroj: Vlastimil Marek - Něco v síti

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

realita je jedna, já jí vnímám se strachem, všeho se bojím, všechno...
 |  17.7.2009 09:26

Já si každé ráno buď jdu zaběhat nebo si doma při dobré hudbě...
Iveta  |  9.11.2015 10:20

Obecná realita je iluze. Realita je pouze subjektivní vnímání informací...
Radek  |  9.11.2015 11:27

Co tam najde mlsnej kocour, který nepozoroval a nevnímal a hledá nějakou...
Marek  |  9.11.2015 12:11

Minci, co jiného. I mlsnej kocour má vědomí. Samozřejmě až v...
Radek  |  9.11.2015 15:46

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *