Jak je to se spokojeností?

28.3.2014 00:01
Psychologie

Představte si, že vaše pohybové schopnosti jsou takové, že o holích ujdete deset metrů. Budete s takovou úrovní svých pohybových schopností spokojeni? Patrně ne, pokud jste po této stránce zdraví. Určitě ano, pokud se pohybujete jen pomocí vozíku.

Budete spokojení, když budete vlastnit desetinu automobilky Škoda? Určitě ano, pokud je váš dosavadní ma­jetek menší, ale zřejmě ne, jestliže jste právě přišli o půlku Microsoftu.

Pocit spokojenosti je duševní odezvou na to, jak hodnotíme svou současnou situaci vzhledem k určitému ideálu. Do hry zde ale vstupuje mnoho dalších faktorů, z nichž nejdůležitější je povaha člověka a jeho hodnoty. Pokud vlastník poloviny Microsoftu zchudne do desetiprocentního vlastníka Škodovky, může si říct, že je to pořád ještě velmi dobré, a jeho spokojenost se změnit nemusí. Jeho podstatnou hodnotou je například rodina, ne vlastněné akcie. Je samozřejmě velkou výzvou být spokojený i v situaci skutečné materiální bídy.

Podobně člověk, který ochrne, si může po překonání počátečních potíží uvědomit, že má kolem sebe hodné lidi a může přece pořád číst a pracovat na počítači. Jeho celková spokojenost tedy může zůstat prakticky stejná. Opačným případem bude člověk, který je neschopný nadhledu, a tak trpí běžnými drobnostmi, jako je malá postava nebo staré auto. Nechá těmito okolnostmi zastiňovat skutečnost, že skoro všechno mu v životě dobře funguje. Jeho spokojenost je tak zbytečně nízká.

Prvním krokem ke zvýšení spokojenosti je uvědomění si tohoto faktu: Spokojenost je hodnocení a tohle hodnocení mám ve své hlavě.

Zdroj: Michaela Peterková - Kurz duševní rovnováhy, nakladatelství Portál

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

jsem spokojená, i když rozhodně nemám vše, na co si vzpomenu. Jsem...
Já  |  29.3.2014 08:24

Není šťasten ten, kdo má co chce, ale ten, kdo nechce co nemá.
Latinské přísloví  |  29.3.2014 12:35

Úplně všechno si za peníze holt nikdo nekoupí .
tomas  |  29.3.2014 19:02

Naše rodina je spokojená s tím, co má :)
helenaoparilova  |  26.3.2015 15:15

spokojeni jsou rodiče Hanky a Antonie i holky samotné. Po dvou letech...
Klára  |  28.3.2015 10:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *