Je identita muže a ženy stejná?

20.1.2003 00:00
Psychologie

Carol Gilliganová z Harvardovy univerzity ve své knize Jiným hlasem (In A Different Voice, 1982) přesvědčivě argumentuje, že muži a ženy si nevytváří svou identitu stejně.

Chlapci a muži mají sklon posuzovat zralost podle schopnosti úspěšně se oddělit od druhých. Hledání samostatnosti začíná, když se batole oddělí od rodičů. Potom v dospívání chlapci znovu hledají nezávislost od rodiny a institucí, které se o ně starají. Dokonce i v manželství, pokud je muž příliš závislý na své ženě, může být označován za bábovku či slabocha. Po celý život je mužská identita svázána se schopností oddělit se, stát se samostatným či nezávislým na intimních vztazích, které by mohly narušovat profesní úspěch.

Na druhé straně ženy objevují významnou část své identity ve vztazích. Když muži popisují, kým jsou, poukazují na své úspěchy ve světě, zatímco ženy často zdůrazňují své role matky, dcery, sestry, přítelkyně. Ženy si cení více intimity než odloučení od druhých. Vázanost, kterou muži považují za slabost, ženy považují za ctnost.

Jelikož mužskost je definována pomocí odloučení a ženskost pomocí připoutání, je mužská identita ohrožena intimitou, zatímco ženská identita je ohrožena odloučením. Muži tedy mívají potíže se vztahy a ženy s osamostatněním.

Jaké důsledky můžeme vyvodit z pozorování Gilliganové?

Za prvé, ženám může trvat déle, než si vytvoří jasnou identitu. Ve skutečnosti se část jejich identity formuje až po svatbě ve vztazích s manželem, s původní rodinou, s přáteli, spolupracovníky a nakonec i s dětmi. V mnoha ohledech může být formování identity pro ženu složitější. A samozřejmě, osobní růst ženy ne vždy zapadá do tradičních mužských paradigmat "zdravého" vývoje a neměl by být podle nich posuzován.

Za druhé, Gilliganová zpochybňuje hodnoty spojované s rozvojem a úspěchy muže. Důraz muže na odloučení může vést k postupu v zaměstnání. Obrazně řečeno, úspěšný muž sedí na vrchní příčce žebříku a jeho soupeři zůstali pod ním. Avšak pro ženu, tvrdí Gilliganová, není úspěchem sedět sama na vrcholu, odloučena od ostatních. Místo toho by se dalo říci, že úspěšná žena se nachází uprostřed pavučiny kontaktů. Jelikož pro ženu jsou klíčové láska, kontakty a vztahy, budování její identity se může od muže radikálně lišit.

Zdroj: G. Kenneth West: Dobrodružství psychického vývoje, nakladatelství Portál

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Fakt propadak a chudoba ducha.
hippo  |  18.11.2002 20:42

To se mi snad jenom zdá!! Nemohu uvěřit tomu, jak podle jste zveřejnili...
Monika  |  19.11.2002 09:41

Vážený pane Tomáši, chápu, že k provozování stránek jsou potřeba...
Bodlo  |  19.11.2002 10:58

V jedné klasické literatuře tohle celé popisuje jedna vesnická babička...
Dave  |  21.1.2003 07:30

No, myslím, že je to přece jen složitější. Jsou muži, pro které jsou...
akret  |  22.1.2003 00:10

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *