Hněv a smutek škodí srdci

11.10.2004 00:00
Psychologie

Najít odpověď na otázku, proč hněv, nepřátelství a deprese vyvolávají srdeční choroby u jinak zdravých lidí, ze podařilo zodpovědět vědcům z Dukeovy univerzity v severokarolínském Durhamu. Zjistili, že příčinou je bílkovina, přesněji řečeno C reaktivní protein (CRP), jehož zvýšenou produkci způsobují právě psychické faktory.

Tým vedený Edwardem Suarezem dospěl k tomuto závěru, publikovaném v časopise Psychosomatic Medicine poté, co pomocí dotazníků zjišťoval u 121 účastníků studie jejich základní povahové vlastnosti, zejména jsou-li vyrovnaní a pokojní, či naopak popudliví a snadno se rozčílí. Následný krevní test prokázal, že téměř každá žena nebo muž, kteří lehce vzplanou nebo jsou permanentně smutní, mají dvakrát až třikrát vyšší hladinu CRP.

Již dříve se Suarezovi podařilo stanovit, že se u této skupiny lidí vyskytuje i zvýšený obsah takzvaného stresového hormonu noradrenalinu, jenž působí na imunitní systém a aktivuje geny, jež vyvolávají sice lehké, nicméně chronické zánětlivé procesy. Když se obě nebezpečné složky dají dohromady, onemocnění srdce a zejména cévních stěn na sebe nedá dlouho čekat. Navíc přichází většinou bez varovných příznaků, které na ně jinak upozorňují.

"Stává se to při každé druhé srdeční příhodě," zdůraznil Edward Suarez a dodal, že by se v žádném případě neměly opomíjet ani ostatní ukazatele, které mohou spustit životu nebezpečný mechanismus. Patří k nim mimo jiné zvýšený krevní tlak, nadprůměrná hladina cholesterolu a diabetes, nemluvě už o kouření.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Hněv je zdravý na psychiku,je základ emocí,těžko chtít se ho...
Další humanistický pseudočlánek  |  10.9.2016 14:47

Pravda to je, smutek škodí srdci!
M  |  10.9.2016 16:34

prosím vás,smutku se dá odpomoci a hned,hodit se do klidu,jít ven,něco...
k  |  14.12.2016 07:56

On není hněv jako hněv. Takové to akutní naštvání a upuěštění...
Jitka  |  14.12.2016 08:29

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *