Facebook může vyvolávat závist a nespokojenost se svým životem

20.2.2013 00:01
Psychologie

Němečtí vědci vedení Hannou Krasnovou provedli dvě studie s pomocí 600 uživatelů Facebooku. Výsledky, které na konci února představí na 11. mezinárodní konferenci informačních systémů pořádané univerzitou v Lipsku, ukazují, že Facebook může rozdmýchat silnou závist a rovněž negativně ovlivnit celkovou spokojenost se životem, především pak u pasivních uživatelů.

 Lidé, kteří komunikují relativně málo často, ale čtou vstupy přátel a proklikávají se jejich fotografiemi, mají tendenci být méně spokojení s vlastním životem, zjistili výzkumníci. Ti se také dotazovali uživatelů na možné příčiny - proč v nich používání Facebooku může probouzet pocity frustrace.


    “Závist“ byla odpovědí v téměř 30 procentech případů, následovaná 20 procenty těch, které mrzel “nedostatek ohlasů“ na jejich vlastní příspěvky ze strany ostatních uživatelů. Ve 36 procentech případů dotazovaní uvedli, že “někdy až velmi často“ cítí z Facebooku frustraci.


    Největší závist budily dovolené nebo odpočinkové aktivity ostatních uživatelů následované společenskými interakcemi, jako je například skutečnost, že některý z přátel dostal víc virtuálních přání k narozeninám než on sám. Tohle je jiné než při vztazích tváří v tvář, kde závist je rozdmýchávána úspěchem, talentem či majetkem jiných.


    Na sociálních sítích se ovšem každý snaží prezentovat co nejlépe, a často proto uživatelé své profily “vyšperkovávají“. Podle výzkumníků se počet facebookových přátel stává referenční skupinou, podle níž lidé porovnávají vlastní popularitu a úspěch. To snadno vede ke glorifikaci jiných a jejich vnímání coby “nadřazených“, což je dokonalý recept na závist. Vědci pro tento účel stvořili termín “spirála závisti“, aby daný fenomén popsali.


    “Závist může na sociálních sítích vzkvétat a být ještě intenzivnější v případě pasivních uživatelů,“ napsali vědci. “S ohledem na skutečnost, že používání Facebooku je celosvětový fenomén a závist je univerzální pocit, je spousta lidí vystavena těmto bolestným následkům,“ dodala studie.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

No jo, lidi si přestávají vážit svého soukromí a většina zcela...
...  |  20.2.2013 08:16

Je to uplná pičovina ten facebook a dost trapný.
-  |  20.2.2013 12:35

je dobrá věc,ale trávit u něho spoustu času,to ne.I sem vlastně píšu...
Facebook  |  20.2.2013 12:39

na to někdo poukázal. Facebook bych nejradši zrušila, je to škvár a...
no konečně  |  20.2.2013 21:33

Zalez do žumpy sprostej vulgáre!
.  |  1.9.2013 17:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *