Emoce ovlivňují paměť

12.10.2005 00:00
Psychologie

Zachování bohorovného klidu při emotivní události může nepříznivě ovlivnit paměť. K takovému závěru dospěli američtí vědci.

Lidé, kteří se snaží skrývat své emoce, jsou méně schopni vzpomenout si na rozrušující příhodu než jiní, tvrdí ve své studii, vypracované na základě zkoumání více než 200 dobrovolníků, James Gross z kalifornské Stanfordovy univerzity a Jane Richardsová z Texaské univerzity v Austinu. Ti uveřejnili svou vědeckou práci v časopisu Journal of Research and Personality.

Během práce na studii požádali 57 dobrovolníků, aby zhlédli emotivní film o chirurgickém zákroku a pak se jich vyptávali, jak se cítili, kolik úsilí vynaložili na skrývání emocí a kolik si toho z filmu pamatují. Lidé, kteří odpověděli, že vyvinuli veškeré úsilí o skrytí emocionální reakce na snímek, si nejhůře pamatovali, co viděli.

Poté se badatelé rozhodli testovat dalších 175 dobrovolníků. Tentokrát polovinu z nich požádali, aby se při sledování filmu zachycujícího hádku mezi lidmi snažili kontrolovat výraz své tváře a skrývat emoce. Druhá polovina skupiny dostala za úkol, aby se při sledování téhož snímku snažila odvést od něj pozornost přemýšlením o něčem jiném.

Obě skupiny měly obdobné potíže vzpomenout si na to, co vlastně viděly.

Podle klinického psychologa Tima Dalglieshe z britské Cambridgeské univerzity to svědčí o tom, že to byla spíše snaha dělat dvě věci najednou, co způsobilo problém s pamětí, než kontrola emocí.

"Nicméně emoce mohou ovlivňovat paměť různými způsoby," říká. Lépe si pamatujeme emotivně zabarvené epizody než neemotivní materiál - pravděpodobně z důvodů přežití.

Emoce mohou také ovlivnit, kterou informaci si zapamatujeme. Ocitneme-li se například v depresivní náladě, může to vyvolat vzpomínky na minulé smutné události. Také lidé v emotivně vysoce vypjatém stavu mají sklon ke zhoršení paměti.

Podle Dalglieshe není držení citů na uzdě vždy špatným nápadem.

"Je to všechno o rovnováze," říká. "Občas je dobře potlačit emoce a nezáleží na tom, že je to na úkor paměti, protože nechat rozrušení volný průchod může být horší. Tak například když váš šéf hodnotí vaši práci a říká hrozné věci a vy máte chuť křičet a zlostně ječet, ale nedáte na sobě nic znát, protože byste mohli přijít o práci. Pak si možná nebudete pamatovat podrobnosti toho, co říkal - což je ale dobrá cena, kterou za to zaplatíte," vysvětluje.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přidat komentář

 
* *