Duševní postoj při vysokém krevním tlaku

22.10.2008 00:00
Psychologie

Vysoký krevní tlak může vzniknout špatnou funkcí ledvin, zatížením nervového systému (například při stálém stresu), při poškození cév způsobeném sklerózou, přílišným solením a nadváhou. Vysoký tlak se však může projevit také podrážděním cév, jehož příčina je dodnes nejasná.

Vysoký krevní tlak často vzniká na základě duševního postoje, který člověk v prvních letech před jeho projevem ještě vědomě vůbec nevnímá. Následující způsoby jednání a rozhodování mohou vést ke znatelným poruchám buněk cévních stěn a nervového systému.

Člověk vystaví sebe a jiné tlaku; často kvůli sklonu k přehnané ctižádosti, perfekcionismu a smyslu pro výkon. Pod tlak se člověk dostane také tehdy, jestliže odsouvá podstatné a přednostní záležitosti na pozdější dobu.

Odpor cév může představovat vlastní, vnitřní odpor, možná proti blízkému okolí a událostem. Může být spojený se stálou vnitřní obranou, jestliže například někdo jedná a rozhoduje se kvůli chybějící odvaze proti vlastním pocitům.

Také tvrdošíjnost, paličatost a lpění na starých, zkostnatělých a dávno zastaralých názorech může vést k předčasné skleróze cév a vysokému krevnímu tlaku.

Stálé rozčilení, stres, shon a spěch nás nabádají k většímu klidu a vnitřnímu duševnímu míru.

K vysokému tlaku mohou klidně vést i potlačené agrese. Jejich energie se musí někde vybít - nejprve ovlivněním buněčných funkcí v oblasti cévních stěn a nervového systému a po mnoha letech případně jako mrtvice nebo srdeční infarkt.

Zdroj: Christian W. Echter - Energie pro všechny buňky, nakladatelství Eminent

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To je tedy fakt objev hodný Nobelovy ceny.
Petr  |  22.10.2008 07:27

A nikde se nelze dočíst, jak pitný režim ovlivňuje krevní tlak.
Liba  |  8.11.2008 20:24

Echter je žvanil.
Maik  |  22.11.2008 19:16

Lyrica
Akrim  |  20.9.2017 15:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *