Diskriminace může přivodit vážné zdravotní obtíže

22.3.2007 00:00
Psychologie

Diskriminace a nerovné zacházení může lidem, kteří jsou jim vystaveni, přinést nejen pocit nespravedlnosti, ale i vážné psychické a fyzické obtíže. Dlouhodobý tlak může vyústit v poruchy spánku, zažívání, závislost na lécích nebo alkoholu i v deprese. Rozbít může i partnerské svazky a rodiny. Na setkání s novináři to řekla psycholožka Alena Uváčiková.

"Dopad nespravedlivého jednání bývá velmi závažný a psychické problémy, které nastanou, jsou vážné," uvedla Uváčiková, která působila i jako psycholožka v Lize lidských práv a angažovala se v uskupení organizací proti domácímu násilí Koordona.

Podle Uváčikové si lidé, kteří jsou v práci vystaveni nerovnému zacházení, začnou obvykle hledat nové místo. Přesto ale o sobě začnou pochybovat a neustále se zabývají tím, jestli skutečně svou práci ovládají, když ji dosud léta zvládali. Objevuje se u nich pocit méněcennosti. Postupně se přidruží nespavost, bolesti žaludku, zvracení či průjem, bolesti kloubů, únava a také unavitelnost. "Každý z nás má v těle své slabé místo, které zareaguje na psychický tlak, který je na něj dlouhodobě vyvíjen," podotkla psycholožka.

Dlouhodobý stres může podle ní končit depresemi i závislostí na lécích nebo alkoholu. Zvláště ženy řešívají poruchy spánku prášky, dodala Uváčiková. Se zhoršenou fyzickou a psychickou kondicí klesá také pracovní výkon, což v zaměstnání vyvolává další tlak. Stres se podepíše i na chodu rodiny. Lidé o ni totiž ztrácejí zájem a mohou ji zanedbávat. Často trpí i vztahy s partnery. Narušuje je i ztráta zájmu o sex, dodala psycholožka. Léčba podle ní bývá zdlouhavá. Lidé se navíc stydí a bojí se vyhledat pomoc psychologa či psychiatra. Mají obavy z toho, že by to byl jen další důvod k diskriminaci.

Mnohdy si diskriminovaní nepolepší ale ani tehdy, když se brání. Nerovné zacházení se totiž těžko prokazuje. Jejich firma, instituce či okolí je pak začnou považovat za věčné stěžovatele a kverulanty, kteří jsou paranoidní, uvedla psycholožka. "Někdy skutečně ten boj za spravedlnost a vlastní právo může u některých osobností sklouznout do kverulantství a paranoidní ztráty důvěry," dodala.

Ve své praxi se Uváčiková prý setkává s případy diskriminace kvůli pohlaví, věku či rodičovství. Navštěvují ji například pětatřicetileté matky, které firmy nechtějí proto, že jsou pro ně staré a navíc mají malého potomka. "Bylo by dobré, kdybychom se všichni rodili jako mladí muži s ostrými lokty, které nás dostanou na místo, na které ani nemáme. Třicet by nám mělo být i dalších šedesát let," dodala.

Kateřina Krausová - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

a vy neviete o čom je reč
re : TaiWuCe  |  28.5.2007 14:04

ano,diskriminace je problém a zašla dokonce až tak daleko,že děti jsou v...
dělník  |  26.10.2007 16:06

a ještě jsem chtěl podotknout,proč jsou v drtiví většině místa...
dělník  |  26.10.2007 16:09

Pepane ty budeš asi šovinistické prase z nějaké extrémistické...
klára  |  8.8.2010 16:57

Taky už mám zdravotní následky z diskriminace práce po 30 letech s...
Pepa  |  8.8.2010 23:03

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *