Chcete se skutečně změnit? Prodejte televizi.

11.9.2000 00:00
Psychologie

Vždyť jste tolikrát nadávali, že se na to nedá koukat! Televize je droga, která má na svědomí miliony obětí. Je to těžká závislost se všemi znaky drog.

Sugesce, manipulace, magie typu: Ale dnes se moderní člověk přece bez televize neobejde. "Skutečně?" Bez televize se přece nedozvíme, co se děje ve světě, a my to potřebujeme nutně vědět." Opravdu? Vy potřebujete nutně vědět, že se v Jihoafrické republice převrátil autobus s dětmi?...kolik zvítězili dnes v noci v americké NHL Tučňáci nad Farmáři či Žraloky? Vy přece nutně potřebujete vědět všechno o slavných lidech, i když jsou třeba nevěrníci, podvodníci, či dokonce... Jen když jsou to slavní lidé a když to můžou slavní a jsou slavní, tak to vlastně můžete i vy, protože každý chceme být aspoň trochu slavný.

Vy to prostě nutně potřebujete vědět proto, abyste nevěděli, co nutně potřebujete vědět.

Místo abyste konečně žili svůj život, stali se sami sebou, radši dopouštíte, abyste se stali obětí manipulace druhých. Uveďte se konečně do nálady West. Vaše bílé prádlo musí být přece ještě více bílé! Vaše nejoblíbenější polévka musí mít přece ještě lepší chuť - a ty báječné nudličky! Když je vám pod psa, vezmete si Upsarin. Na vaše záda je nejlepší Mobilat. Na bolesti hlavy, to ví i malé dítě - zeptejte se vašeho - kouká přece zrovna na televizi, ne? Co to zrovna frčí? Neuralgie? Coldrex...? A co Guttalax - to je nebeská úleva...

Ano, ano - jen se hlavně nezamyslet PROČ? Proč mě vlastně a zrovna mě bolí hlava?

Ted, když už nemáte televizi a přijdete domů, navyklým pohybem zmáčknete knoflík, ale co to? On tam není! Ticho ... a klid ... a čas. Místo a čas na sebe ... konečně čas na sebe. Kdybych ji neprodal, tak by tu byla se mnou televize. Ale teď jsem tu sám ... sám - v prázdnu a tichu. Prázdno a ticho mám i v sobě. Konečně se mi tam nepřevrací autobusy z Kapského města, neprohánějí se tam Tučňáci ani Žraloci, konečně se nedozvím, co dneska snídal herec z divadla toho a toho ten a ten, co měl k obědu náš známý politik ten a ten, ani co má nejraději k večeři náš oblíbený ten a ten a už vůbec s kým zase spal náš ... no teda ... no i ten? ...

A možná si v tom prázdnu objevím, co by rád snědl k snídani můj neznámý Já, co si bude muset sehnat k obědu můj Já, co bych si nejraději dal k večeři Já a s kým už zase rád spím Já.

Když si tohle všechno troufnete zkusit, možná po čase zjistíte, že se bez televize nejen dobře obejdete, ale že vám dokonce mnohem víc brala než dávala. Zase se vám vrací vaše čistá energie, váš spánek je vydatnější, obsah snění jemnější a vaše vztahy průzračnější... A když se třeba po čase dostanete někam, kde je televize, začne vám být z neznámého důvodu špatně, až si uvědomíte, že na vás útočí cizí, zlá, hrubá energie s jediným cílem - dostat vás. Kam? Tam, kam to naznačuje třeba jistý pan Svěrák ve filmu Akumulátor. A vy už teď víte, že tam nechcete.

Zdroj: Co s doktorem - Vladimír Vogeltanz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jistě. Internet má oproti televizi nesporné výhody. Můžeme si vybrat...
Eduard Nud  |  7.9.2014 17:23

Netřeba se jí zbavovat, stačí ji prostě zapínat málo. Já s tím...
Steve  |  13.9.2014 13:54

Jinak snadné proč jí nezapínat - stejně je tam hovno a to co už jsem...
Steve  |  13.9.2014 14:00

Sedím u prázdného obdélníčku a mám toho tolik na srdci. Nevím ale jak...
Eduard Nud  |  9.7.2018 14:38

Televizi nesleduji již léta, občas výjimečně zprávy, resp. to, co se...
Petr  |  9.7.2018 21:08

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *