CHAT aneb Vztahy na internetu

31.5.2002 00:00
Psychologie

CHAT

Nejlákavější jsou právě chaty, jelikož představují možnost přímé komunikace. Máte problém navázat konverzaci ve společnosti? Stydíte se oslovit neznámé lidi? Pak je tu jedinečná příležitost, jak přemoci své obavy a fobie! Lidé, s kterými si povídáte na chatu, představují virtuální společnost, takže vás nemůže nikdo odsoudit, jak hrozně vypadáte, jak nemožně jste oblečeni, že máte směšný hlas a že chodíte jak trouba. Existuje opravdu mnoho lidí, kteří se straní společnosti, jak to jenom jde, docházka do školy nebo do práce je pro ně utrpení. Pro takové lidi je internetová komunikace vysvobozením ze samoty.

První hodiny na chatu, zvlášť pro lidi s komunikačními problémy, bývají většinou velkým zážitkem a víceméně se vytváří na chatu závislost. Každá příležitost dostat se na internet je využívána k chatování. Problém s komunikací zaniká, důvodem může být fyzická nepřítomnost ostatních lidí nebo třeba témata rozhovoru, ty bývají leckdy zcela atypická oproti běžným rozhovorům ve společnosti. Lidé chatující z práce si mohou postěžovat, jak mají hrozného šéfa, a studenti zas předvádějí, jak při hodině výpočetní techniky v pohodě zvládají i chatovat. Na těch větších chat serverech není problém najít místnost zabývající se tím, oč se zajímáte, od hudby přes programování až třeba po adrenalinové sporty. Pokud se nějaká skupinka lidí pravidelně setkává na chatu, nezřídka se pak domluví na živém srazu a vzniknou tak nová přátelství a spousty zajímavých zážitků.

Dalším důvodem pravidelného navštěvování chatu může být navázání bližšího vztahu. Většinou vznikne nápad osobního seznámení až po nějaké době virtuální konverzace, ale kdo navštěvuje chat pravidelně, ví, že návrhy na osobní setkáni se stávají samozřejmostí. Překročit hranice přátelského rozhovoru není na chatu problém, je to dáno způsobem této neosobní formy komunikace. Zajímavou odlišností oproti reálné konverzaci je způsob komunikace s opačným pohlavím. Lichotky, romantika a intimnosti, to vše se normálně projevuje až po relativně delší době známosti, ovšem na chatu se už takto mnohdy začíná navazovat vztah. Tím, že nedochází k vizuálnímu kontaktu, vytvářejí se představy o vzhledu na základě fantazie. Ta v tomto případě pracuje tak, že se vytváří představa blížící se dokonalosti a to i v případě, když se druhá osoba stručně popíše. Zdá se, že na chatu je komunikace mezi lidmi opačného pohlaví (jistěže i stejného u 4 %ní menšiny) pestřejší a jemnější v důsledku neosobního kontaktu, ideálních představ, možnosti si připravit odpověď a skrytých fyzických vad. Ke zvratu může dojít při zaslání fotky nebo v horším případě u osobního setkání. Veškeré představy o dokonalém vzhledu jsou rozdrceny, obsah rozhovoru je poněkud odlišný a nadšení opadá. To jsou kruté důsledky komunikace přes internet. Pokud se ale sejdou vzhledově a povahově podobní partneři, pak může vzniknout hezké pokračování vybudovaného vztahu, přinejmenším jako přátelé.

Internetový pokec však přináší ještě jedno riziko ? tzv. internetovou nevěru. Ve virtuální místnosti, kde je třeba 30 uživatelů, jistě nebudete komunikovat pouze s jednou osobou. Možnost šeptání jednotlivým uživatelům přímo vybízí k navazování více vztahů najednou pro případ, že by nebyly u jednoho partnera splněny vaše očekávání. Možná by někdo řekl, že je to podlé jednání, ale na internetu je zcela běžné. V mnoha případech se vytváří povahová deformace v důsledku pravidelného chatování, člověk si zvykne na možnost neustálého navazování nových známostí a to i přesto, že už s někým chodí. To je daň za možnost snadného navázání kontaktu s druhým pohlavím.

Studium psychologie chování na chatu je neskutečně bohatým zdrojem poznatků. Lidé, kteří se odborně nebo jen pro zajímavost zabývají rozebíráním lidské psychiky nemohou najít lepší místo pro svůj výzkum. Nikde jinde se lidé neotevřou tak snadno a rychle jako na chatu, stačí vhodným způsobem na sebe upoutat pozornost a do 10ti minut vám druhá osoba vykládá o svých trápeních, láskách a různých tajných zážitcích. Můžete si hrát, na koho vás jen napadne: od nechutně bohatého intelektuála až po zfetovanou trosku.

Zdá se, že některé lidi chat ovlivňuje víc, než je zdrávo. Znám jednoho muže, pracujícího v Americe už několik let jako uklizeč v obchodním domě. Neměl tam moc přátel, nechodil se nikam bavit, jen vydělával peníze. Jednoho dne ho napadlo koupit si modem a vzhledem k nízkým poplatkům za připojení k internetu mohl trávit veškerý svůj volný čas online. Jednoho dne objevil jistý český chat server a našel tam místnost svého rodného města. Dokonce tam poznal dva lidi, které znal, když tam ještě bydlel. Na chatu se mu začalo velmi líbit a trávil v něm v průměru 10 hodin denně ? to je prakticky veškerý čas, když odečteme spánek a práci. Zpočátku se seznamoval se všemi pravidelnými návštěvníky oné místnosti, byl na všechny milý a dobře se s ním komunikovalo. Vzhledem k velkému počtu nachatovaných hodin za krátkou dobu a veřejné popularitě se stal stálým správcem místnosti. To nebyl moc šťastný krok, jelikož mu tato funkce po nějaké době stoupla do hlavy, začal svoje práva využívat víc, než bylo vhodné. Mladí uživatelé sem tam prohodí nějaké to vulgárnější slovo, mají někdy drsnější témata rozhovoru, ale nikomu to nevadí až na našeho stálého správce, který poněkud rychle tasil kolty a začal dotyčné vyhazovat z místnosti. Tím si proti sobě poštval hodně lidí a stal se obětí neustálých narážek. Po nějaké době to vzdal a naši místnost začal navštěvovat jen výjimečně. Za nějakou dobu se stal administrátorem celého chatu a mohl tak svůj komplex méněcennosti vybíjet, kde se mu zachtělo. On tím chatem žil, ukládal si téměř všechny použitelné rozhovory, které později sloužily k diskreditaci dotyčné osoby. Dokonce navázal internetový vztah s jednou dívčinou, domlouvali si, že k němu přijede o prázdninách, nechal jí na Valentýna zaslat kytky a zdálo se, že v ní spatřil životní lásku. Vše bylo hezké, dokud se u něho nezačala projevovat chorobná žárlivost. Zakládání místnosti jen pro ně dva, zákaz bavit se s jinými, podezřívání ostatních, zda-li ji nebalí, a každovečerní telefonáty domů ? to vše vedlo k tomu, že ta dívčina odešla z netu nadobro s drsnou zkušeností. Takové případy jsou se vyskytují na chatu spíš jen výjimečně.

Stejně snadno, jak se na chatu konverzuje velmi jemným a citlivým způsobem, tam vznikají sprosté pomluvy plné závisti a žárlivosti. Jak je vidět, chat má své výhody i nevýhody: někomu zprostředkoval první rande, umožnil poznat nové přátele a někomu zas připravil zklamání a nepříjemné zážitky. Počet lidí vlastnících počítač s připojením na internet stále roste, takže fenomén navazování vztahů přes internet bude stále významnější.

Autor: FRIKa
Zdroj: www.nakrizovatce.cz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

what gives you that idea?, shadow cat hentai, duv, gay hentai trannys,...
Charles Rupert  |  13.9.2009 04:58

thank you this topic, ghost in the shell hentai porn, 329, hentai threesome...
Stephanie RIchendrfer  |  16.9.2009 19:53

Ahoj je někdo na pokec?
Lucinka  |  14.1.2014 14:14

Mluvíš i Česky?
Lucinka  |  14.1.2014 14:16

Lucko, jsi se raději učit do školy!
c  |  14.1.2014 14:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *